Redakcja Polska

Anna Walentynowicz wśród najbardziej wpływowych kobiet stulecia

06.03.2020 10:29
Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku.
Audio
  • Anna Walentynowicz znalazła się na liście stu najbardziej wpływowych kobiet ostatniego stulecia. Uznano ją za Kobietę Roku 1980. Listę ogłosił tygodnik "Time". Materiał Małgorzaty Kałuży (IAR)
Anna Walentynowicz podczas posiedzenia Krajowej Komisji Porozumiewawczej Solidarność w Stoczni Gdańskiej (źródło: PAPStefan Kraszewski)
Anna Walentynowicz podczas posiedzenia Krajowej Komisji Porozumiewawczej Solidarność w Stoczni Gdańskiej (źródło: PAP/Stefan Kraszewski)PAP/Stefan Kraszewski

Portrety 100 kobiet z ostatniego stulecia to projekt tygodnika "Time", który ma zwrócić uwagę na wpływowe kobiety, które często pozostawały w cieniu mężczyzn. Gazeta przypomina, że pierwotnie nadawała tytuł "Man of the Year" w 1999 r. zmieniony na "Person of the Year" i w większości przypadał on mężczyznom.

"Time" przygotował też - w przypadku, gdy wyróżnioną tytułem "Person of the Year" nie była kobieta, jak np. w 2019 r. aktywistka na rzecz ochrony klimatu Greta Thunberg - okładki z wizerunkami kobiet wybranych jako te, które w danym roku definiowały ostatnie sto lat.

Matka polskiej niepodległości

Walentynowicz - Kobietę Roku 1980 - czasopismo określa jako matkę polskiej niepodległości. Przypomina jej życiorys i to, że jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (wówczas stoczni im. Lenina) było powodem strajków.

"Time" przypomina, że wyrzucono ją z powodu jej działalności na rzecz robotników. Strajk, który podjęli stoczniowcy i pracownicy innych zakładów, doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego i powstania pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej - "Solidarności".

"Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków widzą w Walentynowicz matkę swojej niepodległości" - napisał "Time".

Wśród 100 kobiet magazynu "Time", które znalazły się w rankingu są m.in. w 1920 r. sufrażystki, w 1924 r. Coco Chanel, w 1939 r. Billie Holiday, w 1948 r. Eleonora Roosvelt, w 1954 Marilyn Monroe, w 1962 r. Jacqueline Kennedy, w 1976 Indira Ghandi. W latach 80-tych obok Walentynowicz wyróżniono w 1987 r. księżnę Dianę, a w 1989 r. Madonnę, natomiast w dziewięćdziesiątych, obok literackiego fenomenu J.K. Rowling w 1999, rok później Madeleine Albright.

Tytułem Kobiet Roku w dwudziestu ostatnich latach "Time" wyróżnił m.in. w 2004 r. Oprah Winfrey, w 2008 Michele Obama, w 2012 zespół Pussy Riot, a w 2015 - Angelę Merkel.


IAR/PAP/dad