X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy misjonarze pomagają najbiedniejszym krajom świata walczyć z epidemią

22.05.2020 12:59
Ponad 2000 polskich misjonarzy dociera do prawie 100 krajów, niosąc pomoc w walce ze światową epidemią koronawirusa. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19.
Audio
  • Polscy misjonarze pomagają najbiedniejszym krajom świata walczyć z epidemią (materiał Ewy Plisieckiej)
Misje. Zdjęcie ilustracyjne
Misje. Zdjęcie ilustracyjneAd Gentes

Polscy misjonarze niosą pomoc w prawie 100 najbiedniejszych krajach świata. W niektórych z nich szczególnie teraz - w czasie pandemii koronawirusa – sytuacja jest dramatyczna. Brak testów, mało środków ochrony osobistej oraz niska świadomość zagrożenia - tak sytuację w Afryce, związaną z pandemią, opisują polscy misjonarze.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Do odpowiedzi na apel zachęca Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji biskup Jerzy Mazur. Najbardziej cierpią mieszkańcy najbiedniejszych regionów Azji, Afryki, Ameryki i Oceanii – ocenia ksiądz Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych.

Kościół katolicki w Polsce prowadzi około 180 projektów w krajach misyjnych. Są to są szkoły, ośrodki zdrowia, placówki oświatowe, kaplice, kościoły i punkty katechetyczne.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło kampanię wsparcia „Maseczka dla misjonarza”. Jej celem jest wsparcie misjonarzy w takich krajach, jak Syria, Palestyna czy Boliwia. To niektóre z krajów, które w czasie pandemii koronawirusa znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji – mówi koordynator akcji, ksiądz Paweł Antosiak

Do polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio od polskich misjonarzy docierają informacje o braku pożywienia w następstwie epidemii. Fundacja na swojej stronie www.medycynamisjach.org uruchomiła zbiórkę pieniędzy, które przekaże do najbardziej potrzebujących ośrodków misyjnych – informuje prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska

Spośród 2000 polskich misjonarzy, 730 pracuje w Afryce, najbiedniejszym kontynencie świata. Polacy posługują też w Ameryce Łacińskiej, są obecni w Azji i w Oceanii.

IAR/ep