X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Z miesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii rozpoczęły się matury

08.06.2020 13:11
W Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. Przystąpiło do nich ponad 272 tysiące absolwentów liceów i techników. W tym roku w związku z epidemią po raz pierwszy egzaminy maturalne dla polskich abiturientów zostaną przeprowadzone także za granicą.
Audio
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy przed rozpoczęciem egzaminu maturalnegoPAP/Tytus Żmijewski

Egzamin dojrzałości rozpoczął się z miesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii i odbywa się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. To z pewnością będzie zupełnie inna matura niż w ubiegłym roku, zarówno jeśli chodzi o jej formę, jak i sprawy organizacyjne. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wierzy, że dzięki specjalnym zasadom i uczniowie, i nauczyciele będą bezpieczni.

W tym roku egzaminy ustne zdawać będą tylko ci, którym jest to potrzebne, by dostać się na zagraniczne uczelnie - wyjaśnia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Pozostali uczniowie, w związku z pandemią, są z egzaminów ustnych zwolnieni – wyjaśnia szef resortu edukacji.

Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. Epidemia pokrzyżowała te plany. Żeby w tym roku przystąpić do matury, trzeba być zdrowym, mieć własny długopis oraz maseczkę, którą na czas egzaminu można zdjąć. Uczniom nie będą mogli kibicować też rodzice czy przyjaciele – w szkole bowiem nie mogą znaleźć się osoby postronne. Wciąż obowiązuje zasada dystansu - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Uczniowie, którzy w tym czasie są na kwarantannie, będą mogli zdawać egzaminy w terminach dodatkowych. Minister edukacji narodowej zapowiada, że tegoroczni maturzyści będą oceniani tak samo, jak w latach poprzednich. Dyspensy, wynikającej ze szczególnej sytuacji, nie będzie.

W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną po raz pierwszy egzaminy maturalne dla polskich abiturientów zostaną przeprowadzone także za granicą. W latach ubiegłych uczniowie mieszkający poza krajem, ale uczący się w ramach polskiego systemu edukacji, na egzaminy przyjeżdżali do Polski. Dzięki tegorocznej zmianie do matur w kraju zamieszkania będą mogli przystąpić uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej wchodzącego w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Egzaminy będą przeprowadzone w siedzibach: przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego RP za granicą. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzaminy zostaną przeprowadzone w Atenach, Edynburgu, Hadze, Londynie, Monachium, Strasburgu, Wiedniu i Wilnie. Przystąpi do nich 22 abiturientów.

IAR/PAP/ep