Redakcja Polska

Z miesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii rozpoczęły się matury

08.06.2020 13:11
W Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. Przystąpiło do nich ponad 272 tysiące absolwentów liceów i techników. W tym roku w związku z epidemią po raz pierwszy egzaminy maturalne dla polskich abiturientów zostaną przeprowadzone także za granicą.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/Tytus Żmijewski

Egzamin dojrzałości rozpoczął się z miesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii i odbywa się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. To z pewnością będzie zupełnie inna matura niż w ubiegłym roku, zarówno jeśli chodzi o jej formę, jak i sprawy organizacyjne. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wierzy, że dzięki specjalnym zasadom i uczniowie, i nauczyciele będą bezpieczni.

W tym roku egzaminy ustne zdawać będą tylko ci, którym jest to potrzebne, by dostać się na zagraniczne uczelnie - wyjaśnia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Pozostali uczniowie, w związku z pandemią, są z egzaminów ustnych zwolnieni – wyjaśnia szef resortu edukacji.

Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. Epidemia pokrzyżowała te plany. Żeby w tym roku przystąpić do matury, trzeba być zdrowym, mieć własny długopis oraz maseczkę, którą na czas egzaminu można zdjąć. Uczniom nie będą mogli kibicować też rodzice czy przyjaciele – w szkole bowiem nie mogą znaleźć się osoby postronne. Wciąż obowiązuje zasada dystansu - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Uczniowie, którzy w tym czasie są na kwarantannie, będą mogli zdawać egzaminy w terminach dodatkowych. Minister edukacji narodowej zapowiada, że tegoroczni maturzyści będą oceniani tak samo, jak w latach poprzednich. Dyspensy, wynikającej ze szczególnej sytuacji, nie będzie.

W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną po raz pierwszy egzaminy maturalne dla polskich abiturientów zostaną przeprowadzone także za granicą. W latach ubiegłych uczniowie mieszkający poza krajem, ale uczący się w ramach polskiego systemu edukacji, na egzaminy przyjeżdżali do Polski. Dzięki tegorocznej zmianie do matur w kraju zamieszkania będą mogli przystąpić uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej wchodzącego w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Egzaminy będą przeprowadzone w siedzibach: przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego RP za granicą. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzaminy zostaną przeprowadzone w Atenach, Edynburgu, Hadze, Londynie, Monachium, Strasburgu, Wiedniu i Wilnie. Przystąpi do nich 22 abiturientów.

IAR/PAP/ep