Redakcja Polska

Kolejne państwa deklarują pomoc osobom chcącym opuścić Hongkong

03.07.2020 08:30
Władze Australii rozważają udzielanie azylu Hongkończykom, którzy po wprowadzeniu w byłej brytyjskiej kolonii kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie narodowym, zamierzają ją opuścić.
Audio
  • Kolejne państwa deklarują pomoc osobom chcącym opuścić Hongkong [posłuchaj]
Tłum protestujących w Hongkongu
Tłum protestujących w HongkonguShutterstock.com/Jimmy Siu

Od środy na Tajwanie działa zaś specjalne biuro, które będzie pomagało uciekinierom z Hongkongu osiedlić się na wyspie. 

Wcześniej władze Wielkiej Brytanii zapowiedziały, że są skłonne przyjąć nawet 3 miliony obywateli Hongkongu, którzy są posiadaczami tzw. brytyjskich paszportów terytoriów zamorskich. W przyszłości osoby te mogłyby ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo. Na tę zapowiedź nerwowo zareagowały władze w Pekinie. Chińska ambasada ostrzegła brytyjski rząd, że w przypadku realizacji zapowiedzi Chiny podejmą działania odwetowe.

Od środy na Tajwanie działa zaś specjalne biuro, które pomagać ma w osiedlaniu się Hongkończyków na wyspie. Deklarację przyjęcia uciekinierów z Hongkongu złożyły też Stany Zjednoczone. Chiński rząd krytycznie ocenia działania pomocowe, uznając je za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Chin. 

Deklaracja australijskich władz - jeśli zostanie zrealizowana - w jeszcze większym stopniu skomplikuje relacje Pekinu i Canberry. Władze Australii w ostatnich latach niejednokrotnie zwracały uwagę na zagrożenie chińską dezinformacją w tym kraju. W tym roku zaś Australia była jednym z pierwszych państw, które zażądało przeprowadzenia niezależnego śledztwa mającego określić przyczyny pandemii koronawirusa.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Hong Kong Chiny Australia