X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Do Polski trafi 1,5 mln szczepionek przeciw grypie

27.07.2020 16:30
Do Polski trafi 1,5 mln szczepionek przeciw grypie, pracujemy nad pozyskaniem kolejnych 1,5 mln dawek – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Przyznał, że martwi go, czy będą chętni, by się zaszczepić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Billion Photos

- Mamy informacje, że ta ilość może być zwiększona, jeśli będą chętni - przekazał. - Ilość jest odpowiednia, martwi mnie, czy będą chętni, żeby się szczepić - dodał.

Na uwagę, że obecnie trudno jest zamówić szczepionki na rynku, wiceszef MZ odpowiedział, że resort pracuje, żeby pozyskać dodatkowe ilości, "drugie tyle, jeśli będzie zapotrzebowanie, będziemy starali się pozyskać taką ilość, ile będzie chciało się zaszczepić". - Wiemy, jak jest to ważne w tym okresie jesiennym, kiedy może się pojawić pandemia grypy. Chcemy, żeby szczególnie grupy ryzyka, czyli personel medyczny, osoby po 65. roku życia, pensjonariusze DPS-ów byli objęci tą szczepionką - powiedział.

Tylko 4 proc. Polaków wybiera szczepienie przeciwko grypie

Zauważył, że do tej pory w Polsce szczepiło się przeciw grypie tylko 4 proc. społeczeństwa, więc pierwotnie zamówiona ilość szczepionek jest zaplanowana na to zapotrzebowanie. - Ale wiemy, że tegoroczna sytuacja będzie inna i osób, które będą chciały się zaszczepić przeciw grypie, może być więcej. Dlatego chcemy się na to przygotować i zamawiamy większą ilość - podkreślił.

Zapytany, czy namówi prezydenta Andrzeja Dudę do zaszczepienia się (prezydent przyznał, że nigdy się nie szczepił przeciw grypie) odparł, że zrobi to, jeśli będzie taka okazja.

Szczepienia - bardzo ważne

Dodał, że nigdy nie był zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciw grypie, ale chciałby, żeby społeczeństwo zrozumiało, że jest to ważne.

Kraska poinformował też, że specjalny zespół powołany w ministerstwie, który przygotowuje strategię na drugą falę epidemii, podjął też temat masowego szczepienia osób z grupy ryzyka.

- Trudno mi powiedzieć, czy one będą (dla tych osób – przyp.red.) darmowe. Bardzo bym chciał, by dostęp był jak najszerszy. Wiele samorządów chce ufundować dla swoich mieszkańców szczepionkę, także wielu dyrektorów zakładów pracy chce taką akcję przeprowadzić - wskazał.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Wiceminister był też pytany, czy na początku września dzieci wrócą do szkół. - Chciałbym, żeby tak się stało. Mamy wypracowaną strategię razem z ministerstwem oświaty, w jaki sposób uczulać dyrektorów szkół i ewentualnie – gdy pojawi się ognisko w szkole – te ogniska wygaszać - powiedział.

- W medycynie nie ma rzeczy na pewno, to będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dość dynamiczna. Myślę, że ta decyzja będzie podjęta pod koniec sierpnia, tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - dodał.


PAP/dad