X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Muzeum Polskie w Rapperswilu symbolem polsko-szwajcarskich więzi". Priorytety misji Ambasador RP w Bernie

22.10.2020 11:15
Symbolem wyjątkowej więzi łączącej oba kraje jest dla Iwony Kozłowskiej, nowej Ambasador RP w Szwajcarii, Muzeum Polskie w Rapperswilu, które 25 października obchodzić będzie 150-lecie utworzenia. - Oczekuję, że Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. Jest częścią wspólnej historii Polaków i Szwajcarów, którą powinniśmy uszanować i nakierować na przyszłość - powiedziała szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie.
Audio
  • Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska o priorytetach swojej służby dyplomatycznej dla Polski. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Ambasador Iwona Kozłowska wręczyła Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetcie Sommarudze listy uwierzytelniające, obejmując tym samym oficjalnie urząd Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej
Ambasador Iwona Kozłowska wręczyła Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetcie Sommarudze listy uwierzytelniające, obejmując tym samym oficjalnie urząd Ambasadora Rzeczypospolitej PolskiejFoto: Ambasada RP w Bernie

„Reprezentowanie Polski w kraju tak bliskim Polakom, a jednocześnie odgrywającym tak szczególną rolę na arenie międzynarodowej, jest dla mnie wielkim zaszczytem i zobowiązaniem” – mówi Iwona Kozłowska, nowa szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie. „Umacnianie przyjaźni pomiędzy naszymi narodami oraz wspólnoty wartości, budowanej od pokoleń przez Polaków i Szwajcarów, w oparciu o umiłowanie wolności i suwerenności jest też nie tylko wyróżnieniem, ale i ambitnym wyzwaniem.”

Ambasador Iwona Kozłowska 13 października wręczyła listy uwierzytelniające Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetcie Sommarudze, obejmując tym samym oficjalnie urząd Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej. I od tego czasu zainicjowała już szereg cennych wydarzeń, m.in. z udziałem przedstawicieli Polonii i wzięła udział w kilku ważnych uroczystościach.

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Ambasadę RP, z okazji Dnia Papieskiego, wspominano zmarłego przed 25 laty we Fryburgu o. prof. Józefa Marię Bocheńskiego. Józef Maria Bocheński (1902-1995), dominikanin, żołnierz wojny 1920 roku, kapelan 2. Korpusu, jeden z najwybitniejszych polskich logików, teologów i filozofów XX wieku, od 1945 roku do swojej śmierci mieszkał w Szwajcarii, gdzie był m.in. profesorem i rektorem Uniwersytetu Fryburskiego.

- O. Józef Maria Bocheński bardzo wiele zrobił dla szwajcarskiej Polonii, która do dziś o tym pamięta - mówi ambasador  Iwona Kozłowska. I przypomina, że Senat RP ogłosił 2020 r. Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego.

Symbolem wyjątkowej więzi łączącej Polskę i Szwajcarię jest dla Ambasador RP Muzeum Polskie w Rapperswilu, które 25 października obchodzić będzie 150-lecie utworzenia. Dlatego podczas swojej pierwszej wizyty poza Bernem Iwona Kozłowska odwiedziła miasto Rapperswil-Jona, gdzie ma siedzibę Muzeum Polskie. Złożyła kwiaty pod Kolumną Barską oraz na grobach hrabiego Władysława Platera i Henryka Bukowskiego, założycieli muzeum.

Ambasador Iwona Kozłowska spotkała się również z przewodniczącym Gminy Rapperswil-Jona Matthiasem Mächlerem. - Oczekuję, że Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu, jest częścią wspólnej historii Polaków i Szwajcarów, którą powinniśmy uszanować i nakierować na przyszłość - powiedziała szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie.

W XIX wieku Szwajcaria była symboliczną drugą Ojczyzną dla wielu Polaków, pozbawionych wówczas własnego ojczystego kraju. „Chcemy i będziemy o tym pamiętać. Jesteśmy wdzięczni naszym szwajcarskim przyjaciołom, że udzielili Polakom schronienia i gościny w trudnym dla Polski momencie dziejowym. Ważne jest zarazem, aby patrzeć w przyszłość. W tym względzie Muzeum Polskie w Raperswilu ma do odegrania ważną rolę łącznika pomiędzy Polską i Szwajcarią, pomostu umożliwiającego dialog między obu narodami" – powiedziała ambasador Iwona Kozłowska. Wyraziła też przekonanie, że na drodze dialogu uda się osiągnąć porozumienie w sprawie dalszego funkcjonowania Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Ambasador Iwona Kozłowska odwiedziła też Zuchwil, nieopodal miasta Solura, gdzie złożyła wieniec przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W dorocznej uroczystości, organizowanej przez Towarzystwo Kościuszki w rocznicę śmierci Bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, udział wzięli przedstawiciele władz Solury, Towarzystwa Kościuszki z prezesem Remo Ankli, ambasad Polski i USA, mieszkańcy Solury i Zuchwil oraz przedstawiciele szwajcarskiej Polonii. Ambasador RP podziękowała  Towarzystwu Kościuszki w Solurze za zorganizowanie wyjątkowej uroczystości, a także za działalność kultywującą pamięć o naszym Wielkim Rodaku.

Wspólna historia oraz silna obecność Polaków w Szwajcarii i Szwajcarów w Polsce to dla Ambasador Iwony Kozłowskiej solidny fundament, na którym zamierza oprzeć swoje wysiłki na rzecz rozwoju polsko-szwajcarskich kontaktów i współpracy.

Z Iwona Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, rozmawiała Halina Ostas.