X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

NAWA rozpoczęła pilotażowy program powrotów polskich lekarzy i pielęgniarek z zagranicy

29.10.2020 15:20
Kilkadziesiąt osób - lekarzy i pielęgniarek pracujących poza Polską - może liczyć na stypendia umożliwiające im pracę na polskich uczelniach. - Program ma zachęcić naukowców za granicą, by działali na rzecz rozwoju kadry medycznej w Polsce - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Audio
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznacza, że celem programu jest wzmocnienie potencjału polskich uczelni kształcących na kierunkach medycznych (IAR)
  • Dr Grażyna Żebrowska, dyrektorka NAWA o nowym programie. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Konferencja prasowa Medyk NAWA  Wsparcie uczelni kształcących na kierunkach medycznych w siedzibie resortu w Warszawie.
Konferencja prasowa "Medyk NAWA – Wsparcie uczelni kształcących na kierunkach medycznych" w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Wojciech Olkuśnik

W czwartek ogłoszono start programu „Medyk NAWA - Wsparcie uczelni kształcących na kierunkach medycznych – pilotaż 2020 r.”. W ramach niego uczelnie medyczne będą mogły jeszcze w tym roku zaprosić do współpracy lub zatrudnić lekarzy - naukowców, lekarzy – praktyków (w tym lekarzy dentystów) oraz pielęgniarki i położne z Unii Europejskiej, a także z Wielkiej Brytanii.

- Potrzebujemy coraz więcej kadry dydaktycznej z zakresu kierunków medycznych - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodał: "Do tych naukowców przebywających poza granicami naszego kraju, którzy mogliby wrócić do kraju i zająć się kształceniem naszych lekarzy i naszych pielęgniarek, kierujemy program Medyk NAWA".

Na pilotażowy program zostaną przeznaczone maksymalnie 4 mln zł. NAWA przyzna roczne stypendia w wysokości 7,5 tys. zł miesięcznie dla lekarzy oraz 5 tys. zł miesięcznie dla pielęgniarek i położnych. Stypendysta NAWA może liczyć także na jednorazowy dodatek na zagospodarowanie się (12 tys. zł) oraz dodatek mobilnościowy (5 tys. zł dla stypendysty i 2 tys. zł dla każdego członka rodziny). - Mamy nadzieję pomóc w powrotach kilkudziesięciu osobom - powiedziała dyrektor NAWA Grażyna Żebrowska.

Minister Czarnek wyjaśnił, że jego resortowi podlega 12 uczelni z kierunkami lekarskimi i ponad 150 kierunków kształcenia pielęgniarek. To uzupełnienie w stosunku do działalności Ministerstwa Zdrowia, któremu podlegają uniwersytety medyczne.

Cytowany w komunikacie NAWA wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz powiedział: "Zapraszamy do przyjazdu do Polski lekarzy i pielęgniarki ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz tych szukających możliwości kontynuowania kariery zawodowej poza Wielką Brytanią. Stwarzamy im warunki, by wykorzystali swoje doświadczenie zawodowe w pracy na polskich uczelniach medycznych i w polskiej służbie zdrowia, która teraz potrzebuje każdego wsparcia w zakresie kadrowym i dzielenia się najlepszymi praktykami zawodowymi". Wyraził nadzieję, że ten pilotażowy program będzie zachętą do powrotu do kraju również dla naszych rodaków, którzy myślą o przeprowadzce do Polski. "Polacy stanowią dużą grupę zawodową w angielskiej służbie zdrowia. Szacuje się, że pracuje w niej ok. 10 tys. Polek i Polaków" – dodał Wojciech Maksymowicz.

Przemysław Czarnek pytany, czy jego resort planuje inne działania, aby wspierać uczelnie medyczne, powiedział, że w piątek podpisał rozporządzenie skierowane do uczelni medycznych, które daje rektorom możliwość zmian programowych, by studenci ostatnich lat, przyszli lekarze mogli zaliczać praktyki zawodowe uczestnicząc w życiu szpitala i służąc tam swoją pomocą.

Dodał też, że w czwartek rano podpisał z kolei rozporządzenie zakładające, że studenci w ramach praktyk mogą się zaangażować w pomoc Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu. - Stworzyliśmy podstawy prawne, by studenci pomagając np. w telefonowaniu do osób, które powinny być objęte kwarantanną, mogli swoją pracę w GIS i powiatowych inspektoratach sanitarnych zaliczyć jako praktyki zawodowe - posumował minister. 

IAR/PAP/dad

Zdeklarowany krytyk Nord Streamu 2 nowym ambasadorem USA w Polsce?

29.10.2020 12:43
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w przypadku reelekcji Donalda Trumpa obecną ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher może zastąpić Richard Grenell. Grenell to bliski współpracownik prezydenta Trumpa oraz były ambasador USA w Niemczech i były p.o. dyrektor Wywiadu Narodowego. Obecnie jest doradcą Republikanów w kontaktach ze środowiskami LGBT oraz specjalnym wysłannikiem prezydenta na rozmowy pokojowe między Serbią i Kosowem.

"Correspondance des arts" – wieczór z pieśniami Fryderyka Chopina w Wiedniu

29.10.2020 14:03
Z okazji przypadającej w tym roku 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu zorganizował uroczysty koncert pieśni autorstwa wybitnego kompozytora. - Fryderyk Chopin to jedna z najwybitniejszych postaci historii muzyki. Geniusz obdarzony niespotykanym talentem, a przy tym wielki polski patriota, który nigdy nie zapomniał o swojej umiłowanej ojczyźnie - podkreślił witając gości dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak. 

Ponad 11 milionów złotych wsparcia internautów na wydanie polskiej gry planszowej

29.10.2020 14:18
"Frostpunk" to adaptacja docenianej na całym świecie polskiej gry komputerowej. Akcja, która zakończyła się w nocy ze środy na czwartek, to jedna z pierwszych polskich zbiórek na Kickstarterze.