Redakcja Polska

Facebook blokuje treści IPN. Powodem - post sprzed siedmiu miesięcy

08.02.2021 15:29
Facebook blokuje publikacje anglojęzycznego profilu Instytutu Pamięci Narodowej. Powodem był post sprzed siedmiu miesięcy omawiający niemieckie plany germanizacji polskich dzieci. "Dostęp do strony Instytutu Pamięci Narodowej na Facebooku został ograniczony w wyniku błędu naszych zautomatyzowanych narzędzi i został już przywrócony. Bardzo przepraszamy za wszelkie niedogodności" – poinformowało Biuro prasowe Facebooka.
Strona Instytutu Pamięci Narodowej na platformie Facebook
Strona Instytutu Pamięci Narodowej na platformie Facebook Źródło: twitterr/ @ipngovpl

"6 lutego FB zbanował anglojęzyczne konto Instytutu Pamięci Narodowej. Powodem był post sprzed siedmiu miesięcy omawiający niemieckie plany germanizacji polskich dzieci. Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej w samej tylko tzw. "Akcji Zamość" Niemcy odebrali rodzicom 30 tys. dzieci, wysyłając je do obozów (w tym specjalnego w Łodzi) i zakładów przemysłowych w Niemczech. Inne przekazywano rodzinom niemieckim w celu germanizacji. Zbrodnia ta, jedna z najokrutniejszych w czasie II wojny światowej, znalazła się wśród zarzutów stawianych oskarżonym w Procesie Norymberskim. Symbolem tej operacji jest los Czesławy Kwoki, która deportowana z Zamojszczyzny trafiła do Auschwitz, gdzie została zabita zastrzykiem fenolu. Miała 14 lat.

W zakazanym poście pisaliśmy o niemieckich planach germanizacji dzieci, powołując się na autentyczne dokumenty. Mimo złożonego odwołania, konto od soboty rano jest zablokowane" – przekazał IPN na swojej stronie internetowej.

To nie pierwszy tego typu przypadek. W styczniu facebook zablokował, a następnie odblokował film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Powodem blokady było uznanie przez ten portal, że film ma charakter polityczny.

Jak wyjaśniała wówczas Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału IPN, który przygotował dokument, obraz przedstawia historię niemieckiego obozu dla polskich dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi (…), do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci. W żadnym wypadku nie ma charakteru politycznego, a IPN oddział w Łodzi prezentuje wyłącznie fakty na temat obozu.

Przekonywała, że Instytut dokonał wszelkich starań, aby wiedza o obozie na ul. Przemysłowej dotarła do jak największej liczby osób, również tych spoza naszego kraju. Obraz przygotowano w siedmiu wersjach językowych – polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hebrajskiej.

- Uznanie przez portal Facebook, iż film ma charakter polityczny, powoduje całkowitą blokadę jego promocji w krajach za granicą - podkreśliła wówczas Zaborska.

W piątek wieczorem poinformowała, że dzięki zaangażowaniu mediów, serwis odblokował film. "Taka sytuacja rzadko się zdarza, gdy chodzi o kampanie uznane przez Facebooka za polityczne" - napisała w krótkim oświadczeniu.


PAP/dorzeczy.pl/dad

Niemiecki polityk: Nord Stream 2 geopolityczną bronią przeciwko krajom Europy Wschodniej

08.02.2021 13:39
Szef komisji spraw zagranicznych w Bundestagu zaproponował wprowadzenie moratorium na dokończenie budowy Nord Stream 2. Jak donosi energetyka24.pl, miałoby ono obowiązywać do momentu, w którym Bruksela, Moskwa i Waszyngton nie wypracują rozwiązań, które uniemożliwią wykorzystanie gazociągu "jako broni geopolitycznej przeciwko krajom Europy Wschodniej".

Sztab Aleksieja Nawalnego wezwał zwolenników do walki z reżimem Putina

08.02.2021 14:09
Sztab Aleksieja Nawalnego wezwał do kontynuacji protestów. Na kanale "Navalny Live" szef Fundacji Walki z Korupcją Iwan Żdanow zaapelował do Rosjan, aby w każdej możliwej formie protestowali przeciwko represjom i domagali się uwolnienia lidera opozycji. Wcześniej 180 rosyjskich intelektualistów i artystów opublikowało list, w którym potępili represyjną politykę Kremla.

Wiceszef MSZ: spotkanie prezydentów otwiera obchody 30-lecia V4. Spotkanie premierów - w przyszłym tygodniu

08.02.2021 15:21
Rozpoczynające się we wtorek spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier otworzy oficjalne obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej (V4). W następnym tygodniu zaplanowano też spotkanie szefów rządów państw Grupy – poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.