Polskie Radio
Section05
Aleksiej Nawalny

Demonstracje opozycji w Rosji. Zatrzymano ponad 250 osób

W 27 miastach Federacji Rosyjskiej demonstrowała opozycja. Łącznie w protestach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. – Były to demonstracje solidarności z programem wyborczym Aleksieja Nawalnego i samym Nawalnym, który od kilku dni przebywa w moskiewskim areszcie – mówił w PR24 korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Moskwa Rosja opozycja protest Aleksiej Nawalny Maciej Jastrzębski

Rosja: zatrzymania zwolenników Aleksieja Nawalnego

W Rosji odbywają się demonstracje, których uczestnicy domagają się dopuszczenia opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W niektórych miastach manifestacje nie uzyskały zezwolenia i doszło do zatrzymań. W Polskim Radiu 24 sytuację skomentował Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Aleksiej Nawalny Władimir Putin demonstracje

Rosja: demonstracje i zatrzymania zwolenników Nawalnego

W Rosji rozpoczęły się w sobotę demonstracje, których uczestnicy domagają się dopuszczenia opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W niektórych miastach mityngi nie uzyskały zezwolenia; doszło już do zatrzymań. Policja zatrzymuje przede wszystkim aktywistów ze sztabów wyborczych Nawalnego. Dwie osoby zatrzymano w Petersburgu, gdzie mityng zwolenników Nawalnego ma się odbyć w sobotę po południu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny

Opozycja szykuje protesty, Nawalny pozostaje w areszcie

Policja w Moskwie przeprowadziła w piątek, w przeddzień protestów zapowiedzianych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, rewizje w sztabie polityka. Również w piątek sąd odrzucił apelację Nawalnego od kary 20 dni aresztu, na który skazano go w poniedziałek. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z Katarzyną Chimiak z ruchu „Za wolną Rosję”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa Aleksiej Nawalny Petersburg protest

"Rosja potrzebuje pomocy od partnerów z Europy”

Rosyjska opozycja dochodzi do siebie po ostro stłumionych protestach z początku tygodnia choć niektórzy politycy, jak np. Aleksiej Nawalny, wciąż znajdują się w areszcie. O sytuacji w Rosji opowiadały w audycji Świat w Powiększeniu osoby, które wspierają rosyjską opozycję z Warszawy - Maria Charmast (Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”) i rosyjska niezależna politolog Anastazja Siergiejewa.
Zobacz więcej na temat:  Rosja protest Aleksiej Nawalny

"Protesty pod wodzą Nawalnego to zmiana jakościowa"

Według rosyjskich mediów niezależnych, poniedziałkowy protest antykorupcyjny były jednym z najliczniejszych w ostatnich latach. „Nowaja Gazieta” zwróciła uwagę, że demonstracje odbyły się nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale również w większości dużych miast Rosji. W Świecie w Południe komentarz dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Tomasza Jędruchowa, korespondenta TVP w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa Władimir Putin Aleksiej Nawalny protest Agnieszka Bryc Tomasz Jędruchów

Protest przeciwko korupcji w Rosji. Setki zatrzymanych

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu. Moskiewski sąd uznał, że opozycjonista jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń. Aleksiej Nawalny został zatrzymany przed kamienicą, w której mieszka. Był również podejrzany o nieposłuszeństwo wobec policjanta. W audycji Świat w Powiększeniu o protestach mówił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa protest Petersburg korupcja Maciej Jastrzębski Aleksiej Nawalny Dmitrij Miedwiediew