Redakcja Polska

Piotr Żyła piątym polskim złotym medalistą w skokach

28.02.2021 07:55
Piotr Żyła został piątym polskim skoczkiem narciarskim, który zdobył złoty medal mistrzostw świata. 34-latek w sobotę triumfował na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, a trzecie Słoweniec Anze Lanisek.
Piotr Żyła - mistrz świata w skokach narciarskich
Piotr Żyła - mistrz świata w skokach narciarskich PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Choć w obecnym sezonie Pucharu Świata Żyła spisuje się solidnie, to na podium konkursu MŚ na normalnej skoczni nie widzieli go chyba nawet najwięksi optymiści. 34-latek do tej pory sukcesy odnosił na większych obiektach, a na normalnym jego najlepszym wynikiem w MŚ było 19. miejsce.

Tym razem spisał się jednak rewelacyjnie. Jak sam przyznał po zawodach od rana był pełen energii. - Cały dzień grałem na gitarze i po prostu czułem się świetnie - zdradził.

W pierwszej serii uzyskał 105 m, co okazało się najlepszą odległością dnia. Drugiego Słoweńca Anze Laniska (102,5 m) wyprzedzał o trzy punkty, a z niewiele większą stratą na kolejnych pozycjach plasowali się Japończyk Ryoyu Kobayashi (104 m), Niemiec Karl Geiger (103,5 m) oraz Kubacki (102 m).

W finale presja lidera go nie przygniotła. Skoczył 102,5 m i ostatecznie od Geigera zgromadził o 3,6 pkt więcej, a od Laniska o 7,3.

Do historii polskiego sportu przejdzie scena, która rozegrała się zaraz po finałowej próbie Żyły. Świeżo upieczonego mistrza po zeskoku na ramionach nosili dwaj wcześniejsi polscy mistrzowie - Kubacki i Kamil Stoch.

Tym samym plastron mistrza świata pozostał w polskich rękach. Broniący go Kubacki w drugiej próbie uzyskał 99 m i zachował piąte miejsce. Słabszy dzień miał natomiast Stoch. Dwukrotnie skoczył 96 m co dało mu 22. pozycję.

Żyła został piątym polskim skoczkiem, który zdobył złoty medal mistrzostw świata. Dokonali tego także Adam Małysz (dwa w 2003 i po jednym w 2001 i 2007), Stoch (2013) i Kubacki (2019). Grono to uzupełnia mistrz olimpijski z Sapporo (1972) Wojciech Fortuna. Do 1980 roku medalista igrzysk otrzymywał jednocześnie medal MŚ.

Gratulacje od prezydenta

Sukcesu Żyle pogratulował między innymi Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. "Piotr Żyła Mistrzem Świata! Brawo! Brawo! Brawo! Gratulujemy i dziękujemy! Jest moc! ;-)" - napisał prezydent. "Ogromne gratulacje dla Piotra Żyły, który zdobył dziś złoto mistrzostw świata w Oberstdorfie. Wielkie brawa dla naszego Orła i podziękowania za wielkie emocje!" – napisał na Twitterze premier.

PAP/dad

Terytorialsi wykonali tysiąc godzin lotów dronami

27.02.2021 15:25
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonali tysiąc godzin lotów szkoleniowych na dronach. Bezzałogowa platforma latająca FlyEye jest na wyposażeniu dziewięciu brygad obrony terytorialnej, obecnie ten rodzaj wojska dysponuje dwunastoma zestawami.

Rosja: 6. rocznica zamordowania Borysa Niemcowa

27.02.2021 17:09
W sobotę mija 6 rocznica zamordowania Borysa Niemcowa. Lider rosyjskiej opozycji został zastrzelony w centrum Moskwy, obok murów Kremla. Od rana, w miejscu śmierci Moskwianie składają kwiaty. Hołd politykowi oddadzą także zagraniczni dyplomaci, w tym przedstawiciele polskiej ambasady.