Redakcja Polska

Jakie interesy łączyły Sławomira Nowaka i byłego wicekanclerza Niemiec?

14.07.2021 12:25
Podejrzany o korupcję, mający na koncie 17 zarzutów prokuratorskich, były minister transportu Sławomir Nowak przez rok pracował dla Joschki Fischera – informuje "Gazeta Polska". To były wicekanclerz Niemiec, teraz wpływowy lobbysta. Z ustaleń gazety wynika, że śledczy prześwietlają okoliczności tej współpracy. Wstępne wnioski wskazują na to, że Nowak "wykonywał działania na rzecz niemieckich koncernów działających w Polsce".
Sławomir Nowak na posiedzeniu rządu Ukrainy
Sławomir Nowak na posiedzeniu rządu UkrainyTwitter/Sławomir Nowak

Gdy po tzw. aferze zegarkowej Sławomir Nowak zrezygnował z mandatu poselskiego i odszedł formalnie z polityki, postawił na biznes.

Honorarium Nowaka od Joschki Fischera

"Gazeta Polska" opisuje, że założył wówczas własną firmę – jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Aspis Consulting. Zamknął ją, gdy w październiku 2016 roku objął fotel prezesa Ukrawtodoru – ukraińskiej państwowej agencji drogowej.

Z ustaleń tygodnika wynika, że w latach 2015-2016 Sławomir Nowak wystawiał fakturę na rzecz niemieckiego lobbysty, byłego kanclerza RFM Joschki Fischera: Joschka Fischer & Company – co miesiąc inkasował z tego tytułu 3 tys. euro – czytamy.

Czym zajmuje się firma niemieckiego wicekanclerza?

Jakie usługi świadczył były polityk PO? "Ten wątek jest badany w śledztwie. Wszystko wskazuje na to, że Nowak wykonywał działania na rzecz niemieckich koncernów działających w Polsce" – gazeta cytuje rozmówcę znającego materiały śledztwa.

"GP" opisuje przy tym, że Fischer – były lider partii Zielonych i wicekanclerz Niemiec w rządzie Gerharda Schroedera – pracuje dla dużych międzynarodowych koncernów, a na liście jego klientów można znaleźć m.in. RWE, Siemens i BMW.

"Dwa lata temu niemieckie media ujawniły, że były wicekanclerz został doradcą kanadyjskiej spółki Tilray, producenta konopii undyjskich" – czytamy. Ponadto lobbysta ma współpracować z miliarderem Georgem Sorosem, założycielem Open Society Foundations.


Źródło: TVP Info