Polskie Radio
Section05
Sławomir Nowak

Kulisy spraw. Wyłudzenia na podatku VAT

- Zaczęliśmy od ogólnych stwierdzeń. Później wypowiadali się ministrowie i wiceministrowie. Były to ogóły typu, że "wszystko było dobrze" i "wszyscy ciężko pracowali nad zmianami przepisów". Zmian było dużo, ale nie takich, które uszczelniałyby system VAT - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT i akcyzy, Kazimierz Smoliński z PiS.
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT Donald Tusk wyłudzenia Jacek Rostowski Sławomir Nowak komisja śledcza

ANALIZA Kto zawiódł w sprawie afery Amber Gold?

Poznaliśmy projekt raportu końcowego z prac komisji śledczej badającej działania organów państwa wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold. Wskazuje on na szereg instytucji publicznych, które w tej sprawie zawiodły, oraz potwierdza, że twórca piramidy finansowej Marcin P. nie działał samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold POLSKA polityka Sławomir Nowak Donald Tusk jacek cichocki komisja nadzoru finansowego

Komisja ds. VAT wezwie trzech nowych świadków

Podczas zamkniętego posiedzenia komisja ds. VAT zdecydowała o wezwaniu na świadka Pawła Grasia, rzecznika rządu premiera Donalda Tuska; Sławomira Nowaka (szefa gabinetu politycznego premiera Tuska) i ponownie Elżbiety Chojny-Duch (byłej wiceminister finansów). Na świadka będzie też wezwany minister sprawiedliwości w tamtym czasie Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komisja śledcza vat Paweł Graś Sławomir Nowak Jarosław Gowin

Zawiadomienia w sprawie wyłudzeń VAT. Jaki będzie ich efekt?

– Fakt, że do 2013 roku pan Rostowski przymykał oko na nieprawidłowości w zakresie podatku VAT, jest powszechnie znany – powiedział Wojciech Suramacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej. Komisja śledcza ds. VAT zamierza złożyć dwa zawiadomienia do prokuratury. Dotyczą one Jacka Rostowskiego, byłego ministra finansów w rządzie Donalda Tuska, oraz byłego szefa gabinetu ówczesnego premiera Sławomira Nowaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 vat podatek VAT finanse polityka Sławomir Nowak Jacek Rostowski komisja śledcza prokuratura podatki

Zbigniew Krysiak: działania ws. VAT to destrukcja systemu

- Kluczowe decyzje odnośnie ryzyka finansowego podejmowali Donald Tusk i Sławomir Nowak. Wczorajsze przesłuchanie wskazuje, że były premier dobrze wiedział o tym, co się dzieje - zauważył profesor Zbigniew Krysiak z Zakładu Zarządzania Ryzykiem przy Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat komisja śledcza podatki Donald Tusk Sławomir Nowak prokuratura

Marian Szołucha: komisja VAT ma szanse dojść do zaskakujących wniosków

- Z każdą minutą tego przesłuchania coraz szerzej otwierały mi się oczy. Ta komisja ma szanse dojść do zaskakujących wniosków. Chodzi bowiem o największą aferę finansową w historii III RP, większą niż wszystkie inne razem wzięte - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu "Vistula". Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT przesłuchała w środę pierwszego świadka.
Zobacz więcej na temat:  vat komisja śledcza podatki Sławomir Nowak Janusz Palikot

Afery taśmowej ciąg dalszy: "Arab" wtedy też dostał ochronę

Portal tvp.info opublikował kolejne nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele. Podczas rozmowy Sławomir Nowak, minister transportu w rządzie PO-PSL, ujawnia, że w 2009 r. kilku ministrów otrzymało ochronę Biura Ochrony Rządu tylko po to, by jeden z nich – Tomasz Arabski – nie musiał płacić za przeloty do Gdańska. – Tylko nie mówcie, kto wam zdradził – można usłyszeć w nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  afera taśmowa Platforma Obywatelska POLSKA Michał Boni Tomasz Arabski Sławomir Nowak Biuro Ochrony Rządu