X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

19 sierpnia – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

19.08.2021 17:05
Ponad rok po rozpoczęciu pandemii drastycznie wzrasta liczba osób, które wymagają pilnej pomocy humanitarnej – w krajach takich jak Somalia, Jemen czy Sudan Południowy koronawirus stał się istnym „wirusem głodu”.
Audio
Helena Krajewska, PAH
Helena Krajewska, PAHFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej Polska Akcja Humanitarna ostrzega, że następne lata przyniosą kolejne rekordy, a świat będzie musiał mierzyć się z coraz większą liczbą kryzysów.

Kryzysy humanitarne wydają nam się dość odległą perspektywą, choć w tym momencie aż 240 mln osób wymaga pomocy humanitarnej z powodu wojen, głodu czy katastrof naturalnych wywołanych zmianami klimatu. Nie trzeba szukać daleko – tuż za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt zbrojny, przez który niemal 3,5 mln Ukraińców pilnie potrzebuje wsparcia ze strony organizacji międzynarodowych. Podobnych, przeciągających się konfliktów jest zresztą o wiele więcej.

Kryzys klimatyczny, który dotychczas kojarzył się głównie z tragicznymi doniesieniami z daleka, coraz ostrzej dotyka kraje Północy. Tornado w Czechach, niszczycielskie powodzie w Niemczech, szalejące pożary w Grecji i Turcji dobitnie pokazują, że ekstremalne zjawiska pogody zaczynają dotykać w zasadzie wszystkich regionów świata. Najgorzej sytuacja wygląda w państwach, które nie mają środków na ochronę przed skutkami zmian klimatu. Zeszłoroczne powodzie w Sudanie Południowym doprowadziły do gwałtownego załamania się miejscowego rolnictwa i szybkiego wzrostu poziomu głodu w kraju.

Pomimo przeszkód, zagrożeń i ograniczeń epidemicznych, to właśnie niewiele ponad 500 tys. pracowników humanitarnych codziennie dociera do setek milionów osób w potrzebie. To ludzie z wielkim poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka, ale przede wszystkim specjaliści w swoich dziedzinach: lekarze, logistyczki, inżynierowie czy koordynatorki programów. Tak jak w PAH, w zdecydowanej większości są nimi obywatele krajów, w których udzielana jest pomoc, ponieważ to oni znają najlepiej potrzeby lokalnej ludności.

W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej z Heleną Krajewską z PAH rozmawia Ewa Plisiecka