Polskie Radio
Section05
klęska żywiołowa

Erupcja Krakatau. Ocean przez rok wyrzucał ciała ofiar

Indonezyjski wulkan budził się powoli. Przez kilka lat w regionie trzęsła się ziemia. W maju 1883 roku otworzył się pierwszy krater. W ciągu kilku miesięcy Krakatau wysłał do atmosfery wiele ton trujących gazów. To był jednak dopiero wstęp do tego, co stało się 140 lat temu, rankiem 27 sierpnia 1883 roku.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienia ziemi Krakatoa Indonezja erupcja wulkanu katastrofa katastrofa ekologiczna klęska żywiołowa natura HISTORIA tsunami wakacje 2021

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

Odchodzi chłodna La Niña, nadchodzi gorący El Niño. Jaka będzie pogoda w Polsce?

Od kilkudziesięciu lat klimatolodzy i meteorolodzy zajmują się zjawiskiem El Niño/La Niña. Występuje ono w strefie równikowej Pacyfiku, jednak jak się okazuje, jego wpływ jest właściwie globalny. Naukowcy donoszą, że właśnie kończy się chłodna La Niña i zaczyna kolejny gorący El Niño. Co to oznacza dla nas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA woda susza klęska żywiołowa pogoda natura klimat Witold Lazar Trójka

Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować?

Narodowe Święto Niepodległości to data szczególnie ważna dla Polaków. W kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to święto skłania do pogłębionej refleksji na temat obronności i samego wojska. Wojska, które może współtworzyć każdy z nas. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn Wojska Obrony Terytorialnej pomoc armia klęska żywiołowa

Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA podał szczegóły projektu

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział, że jego resort pracuje nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów opozycji wyjaśniał, że MSWiA chce w jednym akcie prawnym zawrzeć przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Dodał, że projekt ustawy wprowadza dwa nowe stany: stan pogotowia i stan podniesionej gotowości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo MSWiA Maciej Wąsik klęska żywiołowa ustawa