Polskie Radio
Section05
klęska żywiołowa

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

Pakistan: burza śnieżna uwięziła tysiąc pojazdów na autostradzie

W wyniku burzy śnieżnej w północnym Pakistanie zginęło co najmniej 21 osób. Śnieżyca zablokowała ruch na autostradzie, wiodącej do Murree - górskiej miejscowości wypoczynkowej, położonej na północ od stolicy Pakistanu Islamabadu. 
Zobacz więcej na temat:  drogi GOSPODARKA transport infrastruktura podróże Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy Pakistan klęska żywiołowa ŚWIAT

Seria niszczycielskich tornad przeszła przez USA. "Jesteśmy zrozpaczeni rozmiarem strat"

Z powodu serii tornad w amerykańskich stanach Kentucky, Illinois, Tennessee i Missouri zginęły co najmniej 83 osoby. Kilkadziesiąt osób uznano za zaginione, a kilka miast i miasteczek jest całkowicie zniszczonych. - Jesteśmy zrozpaczeni rozmiarem strat - powiedziała rzecznik Białego Domu Jen Psaki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka kataklizmy tornado USA Stany Zjednoczone klęska żywiołowa

Seria tornad w pięciu stanach USA. Żywioł zabił przynajmniej 50 osób

Ponad 30 tornad przeszło przez 5 amerykańskich stanów. Wichury zrywały dachy i niszczyły budynki - w tym magazyn Amazona w stanie Illinois, w którym pracowała zwiększona obsada z uwagi na nadchodzące święta. Władze Kentucky mówią o co najmniej 50 zabitych. i określają tornado mianem "najpoważniejszego zdarzenia w historii stanu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ameryka Północna klęska żywiołowa tornado kataklizmy