Polskie Radio
Section05

klęska żywiołowa

Wrocław 1997. Mówią świadkowie powodzi tysiąclecia

– Stanęłam na moście i ogarnęło mnie przerażenie, albowiem woda pod mostem płynęła w przeciwnym kierunku. Zrozumiałam, że jest to tak zwana cofka z Odry, że poziom wody w Odrze jest tak wysoki, że już wlewa się do Oławy – wspominała w Polskim Radiu Agnieszka Dubaniowska, mieszkanka Wrocławia, to, co zobaczyła tuż przed zalaniem miasta przez powódź w lipcu 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  powódź 1997 Wrocław

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 209 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte Anglia Wellington erupcja wulkanu Francja

Lawina lodu i skał runęła na wioskę [WIDEO]

W wyniku ogromnego osuwiska miejscowość Blatten w szwajcarskich Alpach przestała istnieć. Ale zagrożenie nie minęło: skały i zwały ziemi zablokowały nurt rzeki, formując tym samym zbiornik wodny. Woda zalewa pojedyncze, ocalałe domy. Na miejscu działa wojsko. Jedną osobę uznano za zaginioną. Katastrofa poruszyła całą Szwajcarię, która okazuje solidarność z poszkodowanymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwajcaria lodowiec Alpy

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi. Liczba ofiar idzie w setki

Ponad 150 osób zginęło wskutek trzęsienia ziemi, jakie w piątek nawiedziło Mjanmę i sąsiednią Tajlandię - wynika z informacji CNN. Ponad 30 ofiar to osoby przygniecione przez zawalony budynek w birmańskim Mandalaj. Wstrząsy odczuwalne były także w sąsiedniej Tajlandii, gdzie zawalił się budowany wieżowiec, oraz w Indiach, Chinach i Bangladeszu, niewykluczone zatem, że bilans tragedii jeszcze wzrośnie.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienie ziemi Mjanma Birma Tajlandia Azja kataklizmy ŚWIAT infografika

Trzęsienie ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.7 - podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząs miał miejsce 17 kilometrów od miasta Mandalaj w środkowej części kraju, na głębokości 10 km. Władze nie wydały jeszcze komunikatu w sprawie zniszczeń i ewentualnych ofiar. Potężne wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii, gdzie zawalił się wieżowiec, a także w Indiach i Chinach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mjanma trzęsienie ziemi Azja Tajlandia Bangkok