Redakcja Polska

Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach

24.10.2021 12:41
Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. To trzy tiry, w których są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej - poinformował w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Transport z pomocą humanitarną na trasie w okolicach Zambrowa. Trzy TIRy wyruszyły ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie i jadą na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie transport będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich.
Transport z pomocą humanitarną na trasie w okolicach Zambrowa. Trzy TIRy wyruszyły ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie i jadą na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie transport będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich. PAP/Paweł Supernak

- Zgodnie z przewidywaniem transport stoi na granicy w Bobrownikach. Oczekujemy na decyzję strony białoruskiej. Nota dyplomatyczna w tej sprawie została wczoraj przesłana, czekamy na reakcję - przekazał prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski.

Dodał, że w trzech tirach są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej związane z COVID-19. Kuczmierowski przekazał, że RARS gotowe jest również wysłać żywności i leki, gdyby strona białoruska wyraziła taką wolę. - Taki transport jest również przygotowany, ale wysłanie leków i żywności wymaga potwierdzenie dokładnych potrzeb przez stronę białoruską - zaznaczył. Dodał, że przepisy wjazdowe są bardzo ściśle określone i trzeba precyzyjnie zadeklarować, co się wwozi.

Posłuchaj
00:32 11362465_1.mp3 Jak powiedział szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski, polska strona oczekuje na pozytywną decyzję władz w Mińsku (IAR)

 

Jak wyjaśnił prezes RARS, obecnie oczekujący transport na granicy z Białorusią przygotowano w oparciu o doświadczenia z transportów z pomocą wysyłanych wcześniej na prośbę Litwy. - Po stronie litewskiej jest sporo migrantów, którzy dostali się tam jeszcze przed uszczelnieniem granicy i Litwa zapewnia im opiekę - przypomniał Kuczmierowski.

Będzie kolejny transport

- Na dniach planujemy wysłanie trzeciego transportu właśnie również na Litwę. Poprzednie trafiły tam w sierpniu i we wrześniu - powiedział.

Prezes RARS powiedział, że w przypadku dwóch poprzednich transportów z pomocą humanitarną na Białoruś Polska nie uzyskała żadnej oficjalnej odpowiedzi. Pytany o to, jak długo tiry będą czekały na granicy zapewnił, że strona polska nastawia się na dłuższe oczekiwanie, aż do zmiany decyzji. - Nasza pomoc ma wesprzeć Białorusinów w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego jaki wywołali. Przyjęcie lub odrzucenie pomocy pokaże również ich prawdziwe intencje - dodał.

Apel prezydenta Dudy

W sobotę Prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że wystąpił z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią. "Trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy. Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy" - napisał na Twitterze.


W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli prezydent Duda, premier Mateusz Morawiecki, komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Spotkanie było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, zwrócił się z inicjatywą o przygotowanie i wysłanie transportu z pomocą humanitarną.

To nie pierwsza próba wysłania takiego transportu. 5 października MSZ i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podjęły decyzję, żeby udzielić pomocy Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów; charge d'affaires Białorusi otrzymał notę z propozycją konwoju humanitarnego. Transport nie został wpuszczony przez stronę białoruską. Poprzedni konwój z pomocą na Białoruś został wysłany z Polski 23 sierpnia - on również nie został przez Białoruś przyjęty.


PAP/dad

32 lata temu na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku

24.10.2021 10:11
32 lata temu, 24 października 1989 roku, podczas wejścia na Lhotse (8516 m) nową drogą, przez niezdobytą wówczas południową ścianę, zginął Jerzy Kukuczka. Był drugim człowiekiem na świecie, po Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów.

Ukraina: Dominikanie w Fastowie niosą pomoc dzieciom ze strefy wojny w Donbasie

24.10.2021 11:23
Prowadzony przez dominikanów Dom św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie od kilku lat pomaga dzieciom ze strefy wojny w Donbasie. Udział w turnusach rehabilitacyjnych wzięło już około 400 podopiecznych - mówi założyciel domu o. Michał Romaniw.