X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy wracają do kraju. Takiego wyniku nie było od 2004 roku

26.10.2021 14:23
O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku - informuje zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, powołując się na raport GUS "Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Alii Sher

Ekspert zauważył, że to największy spadek emigracji od czasu dołączenia naszego kraju do Unii Europejskiej. - Efekt podobny do powrotów obserwowanych po kryzysie 2008-09 - wskazał.

Jednocześnie mamy do czynienia z utrzymującym się od kilku lat trendem. "Skala emigracji spada systematycznie od 2017 roku" - podkreślił na Twitterze Andrzej Kubisiak. Wówczas poza Polską mieszkało 2,54 mln rodaków, teraz - według ostatnich danych GUS - to 2,24 mln. 

Pożegnanie z Wielką Brytanią

"Za zmniejszenie się liczby emigrantów odpowiada głównie wynik dla Wielkiej Brytanii" - analizuje dane wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W tym kraju spadek to aż 164 tys. osób, co oznacza, że emigracja zmniejszyła się o blisko 1/4.

"Rok 2020 był trzecim z kolei rokiem, w którym odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii" - podkreśla z kolei GUS.

Procentowo jeszcze więcej Polaków opuściło Grecję, ale w wartościach bezwzględnych to zaledwie ok. 2 tys. osób.

Wyjazdy do pracy

Więcej Polaków zdecydowało się poszukać szczęścia w Holandii i Norwegii. Emigracja wzrosła też, choć w mniejszym stopniu, jeśli chodzi o Irlandię i Niemcy.

"Podobnie jak w poprzednich latach, głównym powodem wyjazdów za granicę była chęć podjęcia tam pracy" - wskazuje GUS. 

Czasowo za granicą

Dane w raporcie dotyczą osób przebywających w ostatniej dekadzie czasowo za granicą powyżej 3 miesięcy.

"Przez osoby przebywające czasowo za granicą należy rozumieć również takie osoby, które przebywają poza krajem często nawet przez wiele lat, ale nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę. Wyniki szacunków z założenia nie obejmują emigracji sezonowych Polaków, które z uwagi na czas ich trwania – najczęściej do trzech miesięcy – w większości krajów Wspólnoty podlegają uproszczonym procedurom formalno-prawnym lub w ogóle nie są rejestrowane" - czytamy w komunikacie GUS.

PR24/ho