Redakcja Polska

Polacy na Łotwie pamiętają o miejscach pamięci narodowej związanych z Polską

01.11.2021 19:47
Polacy na Łotwie pamiętają o miejscach pamięci narodowej związanych z Polską. W Łatgalii na polskich grobach zapłonęły znicze. Oddano też hołd polskim bohaterom.
Audio
  • Polacy na Łotwie pamiętają o miejscach pamięci narodowej związanych z Polską. Materiał Kamila Zalewskiego
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne shutterstock/Kamila Aftanska

Jednym z najważniejszych symboli polskości w Łatgalii jest pomnik na Słobódce w Dyneburgu. Upamiętnia on żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach o niepodległość Łotwy w latach 1919-1920. Cmentarz został zlikwidowany przez komunistów po II wojnie światowej. - Piasek stamtąd wykorzystano do budowy drogi wokół Dyneburga. Wykopano tu rów, który wykorzystywano jako wysypisko śmieci - opowiada prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz. Gdy Łotwa 30 lat temu odzyskała niepodległość, Polacy z Dyneburga zdecydowali, że powstanie w tym miejscu żelbetowy krzyż.

Hołd oddano też w kwaterze wojskowej 1. Dywizji Piechoty Legionów w pobliskich Ławkiesach. Spoczywają tam żołnierze, którzy walczyli w bitwie o Dyneburg w 1919 roku. Trzy lata temu uroczyście poświęcenie tę część nekropolii.

Miejsca związane z Polakami odwiedzają też polscy dyplomaci pracujący na Łotwie. Znicze zapłonęły m.in. na Cmentarzu Braterskim w Rydze. Upamiętniono tam uczestników polsko-łotewskiej ofensywy o wyzwolenie Łatgalii, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyplomaci uczcili też pamięć Ity Kozakiewicz na cmentarzu św. Michała w Rydze. Była ona bohaterką walki o niepodległość tego kraju i liderką odrodzenia mniejszości polskiej na Łotwie.


IAR/dad

Niemiecka Polonia odwiedza groby i miejsca pamięci

01.11.2021 10:59
W Niemczech uroczystość Wszystkich Świętych jest obchodzona głównie na południu i zachodzie kraju, gdzie przeważają katolicy. Jednak 1 listopada ma szczególne znaczenie dla Polaków mieszkających również w innych częściach tego kraju.

Lwów: XVIII "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego"

01.11.2021 15:23
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, zorganizowana przez Konsulat Generalny RP. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy.

Polonia w Stanach Zjednoczonych odwiedza cmentarz w amerykańskiej Częstochowie

01.11.2021 16:23
Podobnie jak rodacy w kraju, mieszkający w Stanach Zjednoczonych Polacy czczą pamięć i modlą się za dusze bliskich odwiedzając ich groby na polskich cmentarzach. Największa polonijna nekropolia znajduje się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii zwanym amerykańską Częstochową.