Redakcja Polska

Lwów: XVIII "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego"

01.11.2021 15:23
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, zorganizowana przez Konsulat Generalny RP. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy.
Cmentarz Łyczakowski, Lwów
Cmentarz Łyczakowski, LwówShutterstock/IreneSol

Od godzin porannych na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich przedstawiciele polskiej społeczności Lwowa zapalali białe i czerwone znicze nie tylko na mogiłach wybitnych Polaków i swoich bliskich, ale również na opuszczonych grobach.

Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie zaznaczył, że tradycja palenia zniczy na tej nekropolii trwa od lat. - Ta akcja świadczy o tym, że tradycja ta kwitnie i spodziewamy się, że tak będzie w przyszłości - zaznaczył.


Posłuchaj
00:38 11375413_1.mp3 Trwa akcja "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego" zorganizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie. Przygotował Eugeniusz Sało

 

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz powiedziała, że na Cmentarzu Łyczakowskim bije serce Polski. - Bez tych postaci, ludzi którzy są pochowani tutaj, o których pamięć przetrwała po ich czynach, nie byłoby takiej Polski jaką jest dzisiaj - podkreśliła konsul.

W południe przed kaplicą na Cmentarzu Obrońców Lwowa została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Wzięli w niej udział Polacy ze Lwowa, rodacy z Polski, żołnierze wojska polskiego stacjonujący na poligonie w Jaworowie, polscy dyplomaci i duchowieństwo.

Po nabożeństwie przedstawiciele środowisk polskich ze Lwowa złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.


IAR/dad

Dyplomaci RP odwiedzają na Białorusi groby z okazji Dnia Wszystkich Świętych

01.11.2021 09:25
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek dyplomaci RP z Mińska, Grodna i Brześcia odwiedzają polskie miejsca pamięci. Jak powiedział Marcin Wojciechowski, chargé d’attache Polski na Białorusi, odwiedzanie grobów odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Niemiecka Polonia odwiedza groby i miejsca pamięci

01.11.2021 10:59
W Niemczech uroczystość Wszystkich Świętych jest obchodzona głównie na południu i zachodzie kraju, gdzie przeważają katolicy. Jednak 1 listopada ma szczególne znaczenie dla Polaków mieszkających również w innych częściach tego kraju.