Redakcja Polska

W Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia. Zełenski: trwa ludobójstwo

08.03.2022 12:31
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał we wtorkowym wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej samolotów i sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat.
Zełenski: okupanci chcą nas pozbawić prawa do życia
Zełenski: okupanci chcą nas pozbawić prawa do życiaPAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

- Ale w Rosji wystarczy maszyn do zabijania. Wystarczy rakiet do terroru (...), bomb do zrzucania na nas, na zwykłych ludzi, na Czernihów, Kijów, Odessę, Charków, Połtawę i Żytomierz, na dziesiątki ukraińskich miast, na miliony pokojowo nastawionych ukraińskich obywateli - dodał Zełenski.

Cywile na celowniku Rosjan

Prezydent powiedział na początku swojego wystąpienia, że nie może tradycyjnie pozdrowić kobiet w dniu ich święta, ponieważ wokół "tyle jest śmierci". Zełenski opisał dramatyczną sytuację w okupowanych ukraińskich miastach, powiedział o bombardowaniu Sum i o celowym mordowaniu ludności cywilnej w Mariupolu oraz zabranianiu cywilom opuszczania miasta. Przekazał także, że świadomie blokowane są dostawy wody pitnej, a z powodu odwodnienia zmarła tam 12-letnia dziewczynka.

- Wina za każdą śmierć oczywiście leży po stronie Rosji. Wina spoczywa na okupantach, ale odpowiedzialność za to jest także na tych, którzy od trzynastu dni nie potrafią podjąć decyzji o zapewnieniu bezpieczeństwa ukraińskiego nieba, gdzieś tam w Europie, na Zachodzie - powiedział ukraiński przywódca.

"Zwykłe ludobójstwo"

Prezydent zwrócił się do "narodów świata", mówiąc, że to, co dzieję się na Ukrainie to "zwykłe ludobójstwo".

"Istnieją wartości niepodlegające warunkom. Takie same dla wszystkich. Przede wszystkim taką wartością jest życie. Prawo do życia dla każdego. Właśnie o to walczymy na Ukrainie. Właśnie tego chcą nas pozbawić okupanci. I to jest właśnie to, co świat musi chronić" - zakończył ukraiński przywódca. 

PAP/dad

Ukraińskie MSW alarmuje, że Rosjanie używają cywili jako żywych tarcz

08.03.2022 10:07
- Rosjanie rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji - powiedział w rozmowie z Interfax-Ukraina doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Wojna na Ukrainie. Szef sztabu rosyjskiej 41 armii gen. Witalij Gierasimow zginął pod Charkowem

08.03.2022 10:55
W walkach na przedmieściach Charkowa zginął general major Witalij Gierasimow, szef sztabu rosyjskiej 41 armii - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony. Według agencji w walkach z wojskami ukraińskimi zginęło lub zostało rannych także wielu innych wysokich rangą oficerów rosyjskich.