Redakcja Polska

Przed ambasadą Rosji powstaje napis "Chwała Ukrainie"

12.04.2022 15:09
We wtorek od rana na chodniku przy ul. Belwederskiej przed ambasadą Rosji powstaje napis Chwała Ukrainie w języku ukraińskim. Jest to element powstającej Galerii Wolna Ukraina. Jej organizatorem jest Stołeczna Estrada.
Wielki napis Sława Ukrainie ułożony przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie
Wielki napis "Sława Ukrainie" ułożony przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Galeria Wolna Ukraina zostanie zaprezentowana w środę 13 kwietnia podczas briefingu prasowego. "Galeria składać się będzie z dwóch elementów: naprzeciwko wjazdu do ambasady zostanie umieszczony wielkoformatowy napis w język ukraińskim Chwała Ukrainie, a na chodniku wzdłuż ogrodzenia przy ul. Belwederskiej prace artystyczne nawołujące do zakończenia rosyjskiej agresji i pokazujące cierpienie ofiar konfliktu" - poinformował zespół prasowy m.st Warszawy.

Napis namalowano w narodowych barwach Ukrainy: litery są żółte, zaś kontury w kolorze niebieskim. Na miejscu pracują robotnicy, zaś okolice ambasady patrolują policjanci. Chodnik został odgrodzony.

Jak poinformował stołeczny ratusz, twórcą pomysłu oraz koncepcji powstania galerii jest ekspert public relations Aleksander Kobecki, zaś inicjatorami warszawscy radni: Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, Marcin Rolnik oraz Sławomir PotapowicuRz.

"Partnerem i organizatorem Galerii została Stołeczna Estrada, a kuratorem galerii jest dr. hab. Arkadiusz Karapuda" - przekazał zespół prasowy ratusza.


PAP/dad

Określenie "polskie obozy koncentracyjne" w reportażu CNN. Jest protest ambasadora RP

12.04.2022 12:16
W reportażu amerykańskiej telewizji CNN z Polski pojawiło się określenie "polskie obozy koncentracyjne". Przeciwko użyciu tego sformułowania zaprotestował na Twitterze ambasador RP w USA Marek Magierowski. Słowa mają znaczenie - podkreślił we wtorek dyplomata.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymała rosyjskiego szpiega

12.04.2022 13:22
Rosjanin zamieszkały w Polsce usłyszał zarzut szpiegostwa. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku sąd zdecydował o jego aresztowaniu na trzy miesiące – poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Scorpions zmieniło tekst słynnego hitu. "Nie czas na romantyzowanie Rosji"

12.04.2022 13:42
Zupełnie inaczej zabrzmiał kultowy utwór "Wind of Change" podczas koncertu Scorpions w Las Vegas. - Pomyślałem, że skoro na Ukrainie szaleje ta straszna wojna, to nie czas romantyzować Rosję tekstami typu: "Follow the Moskva / Down to Gorky Park (Podążając Moskwą, W dół do Parku Gorkiego - przyp.red.)" - wyjaśnił wokalista zespołu Klaus Maine.