Redakcja Polska

Analityk o sytuacji na froncie w Ukrainie: czas gra na korzyść Kijowa

03.06.2022 14:11
Rosjanie mają możliwości na prowadzenie ofensywnych działań do drugiej połowy wakacji - uważa analityk wojskowy Jarosław Wolski. W setnym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę główne walki toczą się w Donbasie gdzie zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie ponoszą ciężkie straty, czas jednak gra tutaj na korzyść Kijowa.
Mer Mariupola: w mieście zniszczono prawie 1300 wielopiętrowych budynków mieszkalnych
Mer Mariupola: w mieście zniszczono prawie 1300 wielopiętrowych budynków mieszkalnychPAP/EPA/STR

Zdaniem analityka "Nowej Techniki Wojskowej" Rosjanom kończą się rezerwy i coraz częściej są zmuszeni korzystać z przestarzałego poradzieckiego sprzętu. Ponadto od pierwszego dnia inwazji Rosjanie ponoszą bardzo ciężkie straty w ludziach. Ukraińskie władze informują o ponad 30 tysiącach zabitych i rannych Rosjan. - Jeżeli ten poziom strat się utrzyma to do drugiej połowy wakacji Rosjanie stracą możliwości do prowadzenia większych akcji ofensywnych - powiedział analityk. W takim wypadku Rosjanie będą potrzebowali przerwy taktycznej, która umożliwi im uzupełnienie strat w sprzęcie. W ciągu pół roku są w stanie dostarczyć na front przestarzały sprzęt z lat 70 i 80 XX wieku. - Gdyby chcieli przywrócić możliwości takie jakie mieli przed rozpoczęciem konfliktu to zajmie im to od 5 do 10 lat - zaznacza Jarosław Wolski.

W środę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełeński poinformował o kontrataku sił ukraińskich w Siewierodoniecku, tam siły ukraińskie pozorując odwrót miały wciągnąć Rosjan w pułapkę. Zdaniem Jarosława Wolskiego jest jeszcze za wcześnie by móc potwierdzić jakiekolwiek informacje na ten temat ale Ukraińcom może zależeć na zatrzymaniu głównych rosyjskich sił w tym rejonie. - Zamysł ukraiński na wykrwawianie Rosjan ma pewien sens, ponieważ Rosjanie tracą siły i środki w stopniu zdecydowanie szybszym niż Ukraina. W tym szaleństwie może być metoda ale trzeba pamiętać, że dzieje się to kosztem bardzo wysokich strat ukraińskich na łuku Dońca Sewierskiego - powiedział analityk. Jarosław Wolski dodał, że w tym rejonie impet rosyjskiego uderzenia bierze na siebie 5-7 brygad wojsk ukraińskich, które ponoszą ciężkie straty. - Reszta sił ukraińskich albo się odtwarza albo jest w miarę świeża, gotowa do walki - dodaje ekspert.

3 czerwca mija setny dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Główne walki toczą się w Donbasie, w tym w rejonie Siewierodoniecka. Na pozostałych odcinkach frontu Rosjanie cały czas z różnym natężeniem bombardują pozycje ukraińskie, cele strategiczne oraz obiekty cywilne.

IAR/dad

Stanisław Żaryn: prowadzona przez Rosję wojna informacyjna nabiera tempa

03.06.2022 11:12
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że Kreml stara się zakłamać obraz agresji, wprowadza w błąd opinię publiczną w Rosji i na Zachodzie, manipulując informacjami. Stanisław Żaryn podkreślił, że wojna informacyjna nabiera tempa.

"100 dni chwały i niepewności". Premier Mateusz Morawiecki w FAZ o wojnie na Ukrainie

03.06.2022 13:19
"Sto dni chwały Ukrainy to jednocześnie sto dni ogromnej niepewności. Każdego dnia Ukraińcy muszą zadawać sobie pytanie, czy rzeczywiście mogą liczyć na wolną i demokratyczną Europę" - pisze w piątek premier RP Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".