Redakcja Polska

Resort obrony Wielkiej Brytanii: wycofanie się z Łymana operacyjną i polityczną porażką Rosji

02.10.2022 10:37
Wycofanie się rosyjskich sił z Łymana, w czasie którego poniosły one duże straty, jest ważne z operacyjnego punktu widzenia; to dla Kremla poważny cios polityczny - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony
Audio
  • Rosja ogłosiła odwrót spod Łymanu [posłuchaj]
Ukraińcy przejęli kontrolę nad miastem Łyman w obwodzie donieckim
Ukraińcy przejęli kontrolę nad miastem Łyman w obwodzie donieckim Defense of Ukraine/Twitter (screen)

"1 października rosyjskie siły w mieście Łyman w obwodzie donieckim wycofały się w obliczu ukraińskiego natarcia. Łyman był prawdopodobnie broniony przez słabo obsadzone jednostki z Zachodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji oraz kontyngenty dobrowolnie zmobilizowanych rezerwistów. Siły te prawdopodobnie poniosły ciężkie straty, wycofując się z miasta jedyną drogą, która nadal znajdowała się w rękach rosyjskich" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

"Łyman jest ważny pod względem operacyjnym, ponieważ zapewnia kontrolę nad kluczowym przejściem drogowym przez rzekę Doniec, za którą Rosja próbuje umocnić swoją obronę" - oznajmił brytyjski resort.

Jak dodano, wycofanie się Rosji z Łymana to także znaczący cios polityczny, ponieważ miasto znajduje się w obwodzie donieckim - regionie, który Rosja rzekomo chciała "wyzwolić" i nielegalnie zaanektować. 

"Wycofanie się doprowadziło do kolejnej fali publicznej krytyki rosyjskiego dowództwa wojskowego przez wysokich urzędników. Dalsze straty terytorium na nielegalnie okupowanych terenach niemal na pewno doprowadzą do nasilenia tej publicznej krytyki i zwiększenia presji na wyższych dowódców" - podkreślono w raporcie. 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie

Ukraińcy rozbili 58. armię. Rosyjski żołnierz przyznaje: nie zostało dosłownie nic

25.05.2022 11:16
Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła i opublikowała rozmowę rosyjskiego żołnierza z żoną. Wojskowy przyznaje w niej, że rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została rozbita przez siły ukraińskie. - W niektórych kompaniach pozostało trzech lub czterech żywych ludzi - relacjonuje żołnierz. 

Ukraińscy żołnierze weszli do Łymanu w obwodzie donieckim

01.10.2022 16:27
Coraz więcej doniesień w mediach społecznościowych o wejściu wojsk ukraińskich do Łymanu na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy