Polskie Radio
Section05
siły zbrojne

"Trafi do nas broń, której nigdy wcześniej nie posiadaliśmy". Szef MON o wizycie w Turcji

- Wojsko Polsko zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt: bezpilotowce, które sprawdziły się m.in. we wschodniej Europie i na Bliskim Wschodzie. Polska nigdy wcześniej nie dysponowała takim sprzętem - poinformował w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie siły zbrojne Turcja Polskie Radio 24

Naruszenia rozejmu w Donbasie, kolejne prowokacje na Morzu Azowskim. Ukraina alarmuje ws. Rosji

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby separatyści w Donbasie siedem razy naruszyli rozejm, w tym przy użyciu broni zabronionej przez umowy mińskie. Nie poinformowano o stratach. Marynarka wojenna twierdzi, że na Morzu Azowskim doszło do rosyjskiej "prowokacji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Ukraina siły zbrojne Donbas zagrożenie Rosja Morze Czarne Morze Azowskie

Bombowiec strategiczny USAF lądował w Polsce. "Możemy wspólnie wykonywać misje"

Amerykański bombowiec strategiczny B-1B Lancer wylądował w Powidzu w województwie wielkopolskim. To pierwsza wizyta takiej maszyny w Polsce. - Osiągnęliśmy taki poziom interoperacyjności, że możemy wspólnie wykonywać misje - powiedział generał broni Jan Śliwa, zastępca dowódcy generalnego Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wielkopolskie NATO lotnictwo Wojsko Polskie siły zbrojne

Gen. bryg. Piotr Trytek nowym dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu będzie miała od 1 października nowego dowódcę. Szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko gen. bryg. Piotra Trytka, który zastąpi gen. dyw. Dariusza Parylaka - poinformował szef sekcji prasowej lubuskiej dywizji mjr Artur Pinkowski.
Zobacz więcej na temat:  armia siły zbrojne wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej lubuskie Mariusz Błaszczak POLSKA regiony

Podpisano umowy na zakup sprzętu dla wojska. Szef MON: kierujemy zamówienia do polskiego przemysłu

- Modernizując technicznie armię, MON stara się jak najwięcej zamówień lokować w krajowym przemyśle zbrojeniowym, by w razie kryzysu móc polegać na własnych zasobach, ma także na uwadze miejsca pracy - mówił szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu z PGZ umów m.in. na zakup transporterów Rosomak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak MON wojsko siły zbrojne armia GOSPODARKA

Rektor Akademii Marynarki Wojennej: kształcimy przyszłe kadry na potrzeby sił zbrojnych

- Moment promocji jest jednym z najważniejszych etapów dla nowo promowanych oficerów, również dla nas - obserwujemy ich przez pięć lat, jak się zmieniają w odpowiedzialnych oficerów, na których barkach spoczywać będzie bezpieczeństwo kraju oraz los podwładnych - mówił prof. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  siły zbrojne Wojsko Polskie armia marynarka wojenna służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Szef BBN o umowie między USA i Polską: nasze relacje wkraczają na wyższy poziom

- Nowa umowa o współpracy obronnej między polską i USA  to dokument o przełomowym znaczeniu zarówno dla pogłębienia partnerstwa między Polską oraz USA, jak i dla zwiększenia bezpieczeństwa całego regionu oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. - Apeluję do wszystkich, aby w celach walki politycznej nie powielać szkodliwych interpretacji i nieprawdziwych informacji w sprawie umowy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA relacje polsko-amerykańskie wojsko siły zbrojne

Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. WOT celują w bezpośredni kontakt z kandydatem

Mobilne Zespoły Rekrutacyjne to najnowszy pomysł dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej na wciągnięcie do służby nowych ludzi. Jak mówił w Polski Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, to "najnowsza inicjatywa, która działa od początku lipca". - Wykorzystaliśmy doświadczenia armii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie podobne systemy funkcjonują - wskazał wojskowy. 
Zobacz więcej na temat:  armia Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie siły zbrojne

"USA uznają ważność naszego regionu". Poseł PiS o zwiększeniu liczby wojsk USA w Polsce

- To, o ilu żołnierzy zwiększy się kontyngent amerykański w Polsce, nie jest aż tak istotne jak to, że prezydent USA decyduje o zwiększeniu tej ilości. To dowód na to, że USA uznają ważność naszego regionu, a po drugie Polska jest na tyle wiarygodnym partnerem dla USA, że to tutaj ci żołnierze będą dyslokowani - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Jach, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Zalewski z KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Donald Trump wojsko armia siły zbrojne służby i bezpieczeństwo Paweł Zalewski Marek Mądrzejewski

Czy w Polsce będzie więcej żołnierzy USA? Prezydent: amerykańska armia jest gwarantem bezpieczeństwa

- Armia amerykańska jest w Polsce mile widziana. To największa i najsilniejsza armia na świecie  - powiedział w Ustce prezydent Andrzej Duda pytany o komentarz do informacji dotyczących możliwego wycofania przez USA z Niemiec około 9,5 tysiąca żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ćwiczenia wojskowe Andrzej Duda wojsko Defender Europe siły zbrojne armia USA Stany Zjednoczone Niemcy