Polskie Radio
Section05
siły zbrojne

Rosja reaguje na rozszerzenie NATO. Bombowce i kalibry w rejonie Bałtyku

Wywiad litewski ocenia, że w tle wojny w Ukrainie, Rosja przygotowuje się do konfrontacji z NATO w dłuższej perspektywie. Dla Moskwy kluczowy ma być w tym kontekście region Morza Bałtyckiego. W związku z tym, Rosjanie poczynili już konkretne działania, przemieszczając część sił w newralgiczne rejony. Rosja systematycznie zwiększa obecność na Bałtyku od 2023 roku, czyli od momentu, gdy do Sojuszu Północnoatlantyckiego przystąpiła Finlandia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja NATO Bałtyk

PR24 Duże wydatki na armię. Poseł PSL: pokazują, że koalicja rządząca chce poprawiać obronność Polski

- Wszystkie programy modernizacyjne zostały zabezpieczone. To ponad 118 mld zł, a jeśli do tego dodamy pozabudżetowe finansowanie w ramach Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, to mamy kwotę ponad 150 mld zł. To najlepiej oddaje intencje, jakie ma obecna koalicja rządząca w stosunku do spraw związanych z utrzymaniem i poprawą obronności Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Andrzej Grzyb. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Grzyb Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo

Intensywna działalność rosyjskiego lotnictwa na Ukrainie. Polskie Dowództwo Operacyjne: uruchomiliśmy procedury

Od kilku godzin obserwowana jest zintensyfikowana aktywność rosyjskiego lotnictwa związana z atakiem na Ukrainę; wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a sytuacja jest monitorowana - poinformowało w poniedziałek rano Dowództwo Operacyjne RSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojsko wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja

"Dbanie o bezpieczeństwo Polski, niezależnie od barw partyjnych". Prezydent podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W Belwederze odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na której prezydent omawiał z przedstawicielami rządu i służb m.in. potrzebę zmian w systemie dowodzenia i kierowania naszą armią oraz kwestię dalszego wsparcia dla Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda mówił, że żyjemy w niebezpiecznym czasie i potrzeba zaangażowania wszystkich w kwestie bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wojsko Polskie Rada Bezpieczeństwa Narodowego bezpieczeństwo POLSKA polityka Donald Tusk ONZ NATO Polska w Unii Europejskiej służby i bezpieczeństwo

Polscy specjaliści z PGZ remontujący sprzęt wojskowy na zapleczu frontu: nie czujemy się bohaterami w porównaniu z tym, co robią Ukraińcy

Grupa specjalistów z Polskiej Grupy Zbrojeniowej remontuje sprzęt wojskowy, przekazany przez Polskę Ukrainie, działając w niezwykle trudnych warunkach w niewielkiej odległości od linii frontu wojny z Rosją. Nie czujemy się bohaterami w porównaniu z tym, co robią Ukraińcy – podkreślili.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Polska Grupa Zbrojeniowa