Polskie Radio
Section05
siły zbrojne

"Chiny są i będą gigantem w sferze militarnej"

 „Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową, którą zbudowano w Dżibuti w Rogu Afryki” - poinformowała agencja prasowa Xinhua. Jak twierdzą Chińczycy, baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zdaniem Amerykanów, chińska baza odzwierciedla i rozszerza i tak rosnące wpływy Chin, które zwiększają zakres swoich sił zbrojnych. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny siły zbrojne Afryka dżibuti Bliski Wschód Jarosław Guzy USA komunizm wojsko

Kwestie lustracyjne - jedna z przyczyn odejść z armii

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że odejścia z armii były w pewnej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi. Stwierdził, że gdy objął swoje stanowisko „okazało się, że nie przekazano ponad 700 oświadczeń lustracyjnych do IPN”. O sprawie mówili w programie Punkt Widzenia Mariusz Gierej (mPolska24.pl) i Piotr Falkowski (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz wojsko siły zbrojne Ministerstwo Obrony Narodowej

Nowe dowództwo wojska. Zmiany zbyt intensywne?

- Jeżeli dowódca generalny odchodzi i podaje się sam do dymisji to jest to zawsze dla mnie sygnał zły i niepokojący - mówił na antenie radiowej Trójki Janusz Zemke, były wiceminister obrony (SLD). - Z mojej perspektywy jest to dość niepokojące, że w tak krótkim czasie następuje tak intensywna wymiana kadr - stwierdził Julisz Sabak (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia Marcin Pośpiech Janusz Zemke Trójka siły zbrojne

"Świat potrzebuje aktywniejszej polityki USA"

– Politykę obronną należy budować nie w oparciu o najbardziej prawdopodobny scenariusz, a w oparciu o najgorszy scenariusz – podkreślał w audycji Konfrontacje Idei Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 o koncepcjach dotyczących obronności mówił także Wojciech Danecki, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawach bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Janusz Onyszkiewicz wojsko siły zbrojne armia Rosja wojna na Ukrainie USA Krym Donbas Ukraina