Redakcja Polska

"Jeden pocisk - jedno trafienie". Ukraińcy na froncie pod wrażeniem polskich krabów

20.11.2022 12:44
W ukraińskich mediach pojawia się coraz więcej materiałów, w których walczący z rosyjską agresją żołnierze posługują się polskimi wyrzutniami Krab, które dostosowali do amerykańskich pocisków Excalibur. - Nie mam czasu liczyć, ilu wrogów już zabitych, ile pojazdów zostało zniszczonych. Codziennie trafiamy kolejne cele - chwalił polski sprzęt ukraiński oficer.
Polskie armatohaubice Krab
Polskie armatohaubice Krab MON/RP

Wojska ukraińskie ostrzelały pozycje nieprzyjaciela w znajdującym się pod rosyjską okupacją obwodzie zaporoskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku ukraińskiego ostrzału rannych zostało ponad 160 rosyjskich żołnierzy.

Ukraińska kontrofensywa uderzyła w miejscowości Wasylówka, Nowo-Boganówka, Michajłówka i Komysz-Zoria w obwodzie zaporoskim. Ukraińcy poinformowali, że zniszczonych zostało około dziesięciu jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego i magazynów broni, w tym rosyjski wojskowy bezzałogowy statek powietrzny Orłan-10.

Według raportu, w ciągu ostatniej doby ukraińskie wojska odpierały ataki Rosjan w miejscowościach w obwodzie ługańskim oraz donieckim.

"Znane na całym świecie" Kraby 

- Sukcesy na froncie to także zasługa pomocy Polski - mówił w sobotę wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha. Pytany o polski sprzęt dostarczany Ukrainie, wskazał m.in. "znane na całym świecie" armatohaubice Krab, które "bardzo dobrze pokazały swoje możliwości na polu walki".

Kraby chwalą także żołnierze walczący na froncie rosyjskiej agresji. - Bardzo dobrze sprawdza się w walce, już wiele razy nas uratował. Jest niezwykle celny, niezawodny, zwłaszcza jeśli chodzi o układ napędowy. Elektronika jest tutaj bezkompromisowa. Jeden pocisk - to jedno trafienie - mówi jeden z żołnierzy w reportażu ukraińskich mediów.

- Nie mam czasu liczyć, ilu wrogów już zabitych, ile pojazdów zostało zniszczonych. Codziennie trafiamy kolejne cele - opowiadał oficer.

Posłuchaj
00:59 cherson i jego znaczenie - spec buszko 12054962_1.mp3 Dzięki wyzwoleniu Chersonia, Ukraińcy znacząco poszerzyli obszar rażenia swojej artylerii. Mogą oni obecnie ostrzeliwać ważne dla Rosjan strategiczne punkty łączące lewobrzeżną Chersońszczyznę m.in. z Krymem. To, według ekspertów, znacząco pogarsza sytuację rosyjskich wojsk przed możliwą dalszą ofensywą Ukraińców - relacja Pawła Buszki (IAR)

Dostosowane do amerykańskich pocisków

W Krabach wykorzystywana jest amerykańska amunicja - wynika z reportażu ukraińskiego programu "Current Time". Chodzi o pociski precyzyjnego rażenia Excalibur kalibru 155 mm. Jak zauważają eksperci, przy zastosowaniu tych pocisków, donośność broni rośnie do ponad 50 km wobec 40 km standardowego zasięgu Krabów.

(PAP) (PAP)

PAP/PR24/dad