Redakcja Polska

Polscy ratownicy wydostali spod gruzów w Turcji 10 osób. Rozpoczęli działania w kolejnych strefach

08.02.2023 10:15
Polscy strażacy pracujący w Turcji wydobyli do tej pory spod gruzów dziesięć osób. Od wtorku w Besni trwa akcja polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.
Nie ustają poszukiwania osób uwięzionych pod gruzami budynków zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi
Nie ustają poszukiwania osób uwięzionych pod gruzami budynków zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemiPAP/EPA/SEDAT SUNA

Dowódca grupy HUSAR, brygadier Grzegorz Borowiec, powiedział w TVP info, że w nocy zakończono działania w strefach, którym nadano najwyższy priorytet. - Są to miejsca, co do których mieliśmy pewność, że pod gruzami znajdziemy żywych ludzi. Teraz przystępujemy do nadania priorytetów kolejnym strefom i rozpoczynamy tam działania - dodał Grzegorz Borowiec. Jak zaznaczył, polscy strażacy są jedyną grupą zagraniczną prowadzącą akcję ratowniczą w Besni.


Posłuchaj
00:55 12189173_1.mp3 Polscy strażacy pracujący w Turcji wydobyli do tej pory spod gruzów dziewięć osób. Materiał Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

 

Na terenie dotkniętym kataklizmem w Turcji pracują cztery zespoły z Polski. Na miejscu jest kilkudziesięciu strażaków z naszego kraju. Wspomagają ich specjalne wyszkolone psy.

Według bilansu na środę rano, wskutek wstrząsów, z których najsilniejszy miał magnitudę 7,8 stopnia, w Turcji oraz sąsiadującej z nią Syrii zginęło ponad 7100 osób. Tysiące domów legły w gruzach.

Do godziny drugiej w nocy czasu lokalnego akcja ratunkowa była prowadzona w pełnym składzie, następnie część polskich strażaków udało się na odpoczynek. Teraz będą pracować w systemie zmianowym, aby pomoc była świadczona bez przerwy do czasu odwołania działań przez władze lokalne.

Wstępnie grupa HUSAR Poland jest przygotowana do pracy przez tydzień, do poniedziałku 13 lutego, jednak jeśli zajdzie taka konieczność, polscy strażacy i ratownicy będą mogli pozostać w Turcji dłużej.IAR/PAP/dad

Polscy ratownicy dotarli do Turcji. Pomogą w rejonach najciężej dotkniętych trzęsieniem

07.02.2023 12:00
W Turcji jest już grupa polskich strażaków, którzy będą pomagali ofiarom trzęsienia ziemi. Grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland wylądowała w nocy w tureckim Gaziantep. Polscy strażacy jadą do Adiyaman. Tam będą szukali osób poszkodowanych w miejscach wskazanych przez lokalne władze.

Caritas Polska uruchomiło zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

07.02.2023 13:28
Szef misji Caritas Polska w Libanie i Syrii Dominik Derlicki poinformował o zbiórce uruchomionej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Środki można przekazywać na konto organizacji, lub wysyłając sms o treści POMOC na nr 72052.