Polskie Radio
Section05
Caritas

"Ukraina nie zostanie sama". Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców podczas wielkanocnego śniadania

- Najważniejsze, że jesteśmy razem, że jesteśmy braćmi i siostrami, że możemy być tutaj wspólnie. Ukraina nie zostanie sama - podkreśliła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas świątecznego śniadania z ukraińskimi gośćmi w Warszawie. W czasie wielkanocnego śniadania Pierwsza Dama wyraziła również wyrazy najgłębszego szacunku i wdzięczności wszystkim tym, którzy wykazali się tak wielkim sercem dla ukraińskich gości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wielkanoc wiara kościół prawosławny uchodźcy Agata Kornhauser-Duda polska pomoc społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Caritas Polska Caritas

"Wyrazić wsparcie, okazać solidarność". Caritas Polska apeluje o dalszą pomoc dla Ukrainy

Caritas Polska wyraził wdzięczność za hojność Polaków, którzy na pomoc Ukrainie przekazali jak dotąd ponad 100 milionów złotych. Jak zauważył jej rzecznik Marcin Dubicki przez pierwsze tygodnie pomoc ta płynęła niezwykle obficie, jednak obecnie zmniejsza się. - Wsparcie w obliczu dramatów wojny nadal jest potrzebne - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół uchodźcy Ukraina wojna 2022 Caritas Polska Caritas

Caritas Polska dziękuje za pomoc dla Ukrainy i prosi o dalsze wsparcie

Caritas Polska dziękuje za ponad 100 milionów złotych na pomoc dla Ukrainy i prosi o dalsze wsparcie. Ponad 50 milionów złotych jest już w diecezjalnych Caritas. Środki te są pomocą dla ukraińskich uchodźców w Polsce i dla mieszkańców Ukrainy. - Dzięki ogromnej ofiarności Polaków Caritas nieustannie zwiększa skalę i zasięg pomocy, ale wsparcie w obliczu dramatów wojny jest nadal bardzo potrzebne - mówi rzecznik Caritas Polska Maciej Dubicki.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Caritas Caritas Polska

З початку війни люблінський «Карітас» відправив в Україну 130 вантажівок з допомогою

Допомогу доставили до Житомира, Луцька, Ківерець, Бучі та Харкова. Люблінський «Карітас» щоразу узгоджує з українською стороною де і які речі потрібні
Zobacz więcej na temat:  Caritas Карітас Люблін Україна Польща-Україна Польща допомога

Nie ustaje polskie wsparcie dla Ukrainy. Z lubelskiego Caritasu wyjechało już 130 tirów z darami

- Od początku wojny przekazaliśmy na ukraińską stronę granicy dary za ponad 10 mln zł - powiedziała rzecznik Caritasu Archidiecezji Lubelskiej Joanna Bańczerowska. Jak dodała, na Ukrainie potrzebna jest żywność, koce oraz śpiwory, które pozwalają przetrwać w schronach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomoc Caritas wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Caritas Polska

Pomoc kobietom i dzieciom z Ukrainy. Pierwsze damy Polski i Niemiec spotkały się z uchodźcami

Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, spotkały się w Warszawie z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych - Caritas Polska i Renovabis. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej dla uchodźców - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie. Pierwsze damy odwiedziły także Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Agata Kornhauser-Duda uchodźcy Caritas

Rzecznik Caritas Polska: na pomoc humanitarną dla Ukrainy wydaliśmy już około 40 mln zł

- Tylko z Caritas Polska, czyli wszystkich diecezjalnych ośrodków na Ukrainę wyjechało już ponad 8 tys. ton pomocy humanitarnej. Przeliczając jest to około 500 tirów, ciężarówek, busów wysyłanych właśnie do naszego wschodniego sąsiada - powiedział Maciej Dubicki, rzecznik Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2022 Caritas Caritas Polska pomoc uchodźcy Ukraina

Caritas Polska wysłała już 150 tirów z pomocą dla Ukrainy

- Pomoc uchodźcom na granicy, przyjmowanie ukraińskich sierot, wysyłanie pomocy humanitarnej - to niektóre z form pomocy realizowane od początku wojny przez Caritas Polska. Organizacja wysłała już ponad 150 tirów z pomocą dla naszych wschodnich sąsiadów. Wsparcie realizowane jest też ciągle na granicach - mówił Maciej Dubicki z organizacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy polska pomoc Kościół Caritas Caritas Polska społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Rzecznik Episkopatu Polski: wszystkie instytucje kościelne włączają się w pomoc dla Ukrainy

- Nie ma chyba parafii, domu zakonnego, seminarium, domu rekolekcyjnego, który nie otworzyłby swoich drzwi dla tych, którzy przyjeżdżają - podkreślił Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak. Wojna i kryzys humanitarny to główny temat 391. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni uchodźcy granica pomoc Kościół Caritas

Caritas Polska wspomaga Ukrainę. Ks. Iżycki: przekazaliśmy ponad 6 tys. ton pomocy humanitarnej

Dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki poinformował, że Caritas wysłał ponad 150 tirów z pomocą dla walczącej Ukrainy. Dodał, że szacunkowa masa towarów wynosi ponad 6 tys. ton. Powiedział również, że organizacja przygotowała też 2 tys. miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami i sierot, z czego 650 z nich znalazło już dom w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Caritas wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina pomoc polska pomoc Polska Akcja Humanitarna

Jak pomóc obywatelom Ukrainy?

Polacy pomagają obywatelom Ukrainy - wspierają zarówno tych, którzy zostali na miejscu i stawiają opór rosyjskiej agresji, jak również tych, którzy docierają do granicy i w naszym kraju szukają schronienia. Co każdy z nas może zrobić, by pomóc ukraińskim rodzinom? O tym rozmawialiśmy w specjalnym wydaniu audycji "Pomagamy Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina Trójka Ukraina Piotr Łodej pomoc wojna na Ukrainie uchodźcy Caritas studenci Indie

TYLKO U NAS "Dzieci się cieszą, że mogą się w końcu pobawić". Rozmawialiśmy z wolontariuszką Caritas

Nasz reporter Paweł Kurek rozmawiał z wolontariuszką Caritas o najważniejszych potrzebach uchodźców z Ukrainy i sytuacji przy granicy. - Caritas jest teraz obecny w wielu miejscach na granicy z Ukrainą. Jest bardzo dużo ludzi. Oni są zagubieni, nie wiedzą, co mają robić, gdzie się teraz udać, potrzebują informacji, kart sim do telefonów - mówi wolontariuszka Natasza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Caritas uchodźcy Ukraina wojna 2022 pomoc granica Rosja serwis wschodni