Polskie Radio
Section05
straż pożarna

"Ochotnicy są sercem polskiej straży pożarnej". Prezydent podczas spotkania ze strażakami

- Strażacy ochotnicy są sercem polskiej straży pożarnej w szerokim tego słowa znaczeniu – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze strażakami ochotnikami w Makowie Podhalańskim Dolnym. Prezydent złożył strażakom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, które miało miejsce 4 maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda polityka służby i bezpieczeństwo straż pożarna prezydent

Modernizacja służb ratowniczych. Prezydent: jestem zdeterminowany, aby była nadal realizowana

- Jestem zdeterminowany, aby modernizacja służb ratowniczych, w tym straży pożarnej, nadal była realizowana - powiedział w piątek podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka prezydent Andrzej Duda. Dodał, że wierzy, iż proces ten będzie postępował pomimo kryzysu spowodowanego pandemią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda straż pożarna służby i bezpieczeństwo

"Wy nie macie zawodu, wy pełnicie służbę, trudną i odpowiedzialną". Elżbieta Witek do strażaków

- Straż pożarna cieszy się w społeczeństwie ogromnym szacunkiem. Wy nie macie zawodu, wy pełnicie służbę, trudną i odpowiedzialną - powiedziała w środę w Chocianowie (Dolnośląskie) marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w hołdzie strażakom PSP i OSP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek służby i bezpieczeństwo straż pożarna regiony dolnośląskie

"Oficer to duma, honor i wielka służba". Wiceszef MSWiA do absolwentów SGSP

- Dziś z podchorążych awansujecie na oficerów. Oficer to duma i honor, to wielka służba i wielki obowiązek - powiedział, zwracając się do absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Z okazji Dnia Strażaka złożył życzenia funkcjonariuszom PSP i druhom OSP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Wąsik straż pożarna strażak Warszawa studenci Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński

Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota

4 maja to Dzień Strażaka. Sebastian Jakubowski, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, w ramach pracy inżynierskiej stworzył prototyp robota, który może pomóc w pracy właśnie wykonującym ten zawód. – Chciałem w ramach mojej pracy inżynierskiej stworzyć robota o praktycznym zastosowaniu, aby ta praca mogła się na coś przełożyć  – powiedział naszemu reporterowi młody inżynier. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piotr Łodej Trójka robot robotyka Rzeszów straż pożarna strażak Jakub Jamrozek technologia

Jest szansa na dodatek emerytalny dla wieloletnich działaczy OSP. MSWiA przedstawiło projekt ustawy

- Najważniejszym postulatem, który będzie zrealizowany na mocy projektu ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych - zapowiedział w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strażak emerytura MSWiA straż pożarna społeczeństwo polityka Mariusz Kamiński służby i bezpieczeństwo

Tragiczny wypadek i pożar na S8. Trasa jest już przejezdna

W Warszawie na odcinku między ulicą Lazurową a Powstańców Śląskich dwa samochody osobowe zderzyły się z ciężarówką, która stanęła w płomieniach. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Trasa S8 w kierunku Białegostoku była od tego czasu zablokowana. Kierowcy korzystali z objazdów przygotowanych przez policję. Obecnie droga jest już przejezdna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek pożar Poznań Warszawa społeczeństwo policja straż pożarna

Quady w służbach. Strażacy: sprawdzają się w trudnym terenie

Quady, czyli czterokołowce, okazują się pojazdami bardzo potrzebnymi wielu służbom. Od lat są wykorzystywane w Polsce m.in. przez ratowników górskich oraz strażaków. - To jest bardzo dobry sprzęt ratowniczy, który pomaga nam, jeżeli chodzi o akcje w trudno dostępnych miejscach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia młodszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Maciej Oswald Quad9 straż pożarna straż graniczna ratownik górski