Redakcja Polska

"Putin zbrodniarz wojenny". Wielki plakat przy granicy zwrócony w stronę Rosji

09.05.2023 14:40
Na zwróconym ku Rosji murze fortecy w Narwie - mieście na estońsko-rosyjskiej granicy - wywieszono plakat nazywający prezydenta Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. 
Plakat wywieszony przy granicy z Rosją w Narwie
Plakat wywieszony przy granicy z Rosją w NarwieNarva Muuseum/Facebook

Wcześniej po stronie rosyjskiej ustawiono zwróconą w kierunku Estonii scenę, na której wyświetlane będą uroczystości związane z rosyjskim Dniem Zwycięstwa.

Plakat przedstawiający oblany krwią wizerunek rosyjskiego prezydenta z podpisem "Putin zbrodniarz wojenny" został wywieszony przez Muzeum w Narwie we wtorek rano. Jest on doskonale widoczny z rosyjskiej strony rzeki - podała telewizja ERR.

- Instalacja będzie wystawiana przez kilka dni. Musimy pamiętać, że tuż obok nas toczy się wojna na pełną skalę, prowadzona przez Putina. Uznaliśmy za konieczne wyeksponowanie tego przypomnienia - zaznaczyła dyrektorka muzeum Maria Smożewskich-Smirnowa.

Cel akcji: walka z dezinformacją

Celem akcji według organizatorów jest walka z manipulacją i dezinformacją w rosyjskich mediach. Zdjęcia plakatu na murze zamku są publikowane w mediach społecznościowych muzeum z podpisem "To jest granica!".

9 maja Rosja upamiętnia rocznicę zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej m.in. koncertem pod murami twierdzy Iwangorod po rosyjskiej stronie granicy z Estonią. Scena jest widoczna z promenady nad rzeką Narwą.


IAR/PAP/PR24/dad