Redakcja Polska

Wielka Brytania i Holandia będą budować koalicję w celu zakupu dla Ukrainy samolotów F-16

17.05.2023 10:43
Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu.
F-16
F-16Shutterstock.com/Albert Beukhof

Sunak i Rutte rozmawiali we wtorek wieczorem przy okazji odbywającego się w Reykjaviku szczytu Rady Europy.

Jak przekazano w komunikacie, Sunak poinformował swojego holenderskiego odpowiednika o poniedziałkowej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii i dyskusjach na temat tego, w jaki sposób społeczność międzynarodowa może wesprzeć Ukrainę w tym kluczowym momencie oporu wobec rosyjskiej inwazji.

"Premier (Sunak) i premier Rutte zgodzili się, że będą pracować nad budową międzynarodowej koalicji, aby zapewnić Ukrainie bojowe zdolności powietrzne, wspierając wszystko, od szkolenia po zakup odrzutowców F-16. Premier powtórzył swoje przekonanie, że właściwe miejsce Ukrainy jest w NATO, a przywódcy zgodzili się co do znaczenia sojuszników zapewniających Ukrainie długoterminową pomoc w zakresie bezpieczeństwa, aby zagwarantować, że będzie ona w stanie odeprzeć przyszłe ataki" - napisano w komunikacie.


PAP/dad

Ukraińcy strącają "Kindżały" nie do przechwycenia. Ekspert: to porażka armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji

17.05.2023 08:34
Strącenie przez Siły Zbrojne Ukrainy sześciu rosyjskich rakiet Kindżał to porażka rosyjskiej armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji – skomentował Pawło Łakijczuk, szef programów wojskowych w kijowskim Centrum Globalistyki "Strategia XXI" i oficer marynarki wojennej w stanie spoczynku.