Redakcja Polska

Ukraińcy strącają "Kindżały" nie do przechwycenia. Ekspert: to porażka armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji

17.05.2023 08:34
Strącenie przez Siły Zbrojne Ukrainy sześciu rosyjskich rakiet Kindżał to porażka rosyjskiej armii i przemysłu zbrojeniowego Rosji – skomentował Pawło Łakijczuk, szef programów wojskowych w kijowskim Centrum Globalistyki "Strategia XXI" i oficer marynarki wojennej w stanie spoczynku.
Zestrzelenie ponaddźwiękowej rakiety Kindżał to ogromny cios w wizerunek Rosji. Na zdjęciu: Rosyjski ciężki myśliwiec MiG-31 z podwieszonym pociskiem Kindżał.
Zestrzelenie ponaddźwiękowej rakiety Kindżał to ogromny cios w wizerunek Rosji. Na zdjęciu: Rosyjski ciężki myśliwiec MiG-31 z podwieszonym pociskiem Kindżał.Dianov Boris / Shutterstock.com

- Tak zmasowany atak rakietowy z użyciem tylu ponaddźwiękowych pocisków manewrujących i zestrzelenie przez naszą obronę powietrzną wszystkich Kindżałów to porażka rosyjskiej armii i rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz bonus dla producentów rakiet, które te Kinżały zniszczyły - ocenił.

Atak z użyciem m.in. sześciu Kindżałów Rosja przeprowadziła we wtorek nad ranem. Ogółem w stronę celów na Ukrainie odpalono 18 różnego rodzaju pocisków. Według ukraińskiej armii wszystkie pociski zostały strącone.

Rosyjska propaganda utrzymywała, że ponaddźwiękowe Kindżały są pociskami, których nie można przechwycić. Na początku maja Ukraińcy zniszczyli jednak pierwszy z nich, używając do tego amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot.

Niczym wunderwaffe

- Kindżały były dla Rosjan swoistym wunderwaffe, cudowną bronią, której nic nie mogło zniszczyć. Te pociski miały być dowodem wysokiego, wręcz światowego poziomu zaawansowania rosyjskiej broni - wyjaśnił ekspert.

Łakijczuk wskazał, że niektórzy specjaliści porównują strącenie sześciu Kindżałów z zatopieniem wiosną ub. roku rosyjskiego krążownika rakietowego "Moskwa". - Ja nie podzielam tej oceny, jednak to wydarzenie wejdzie do annałów historii wojskowości - powiedział . - W średniej perspektywie będzie to natomiast miało wpływ na decyzje państw w sprawie uzbrojenia, które chcą mieć na wyposażeniu swoich armii - uznał.

Pytany, jaką broń zastosowały wojska obrony powietrznej Ukrainy w odpowiedzi na atak Rosjan ekspert odpowiedział, że nie były to jedynie Patrioty. - Przy odbijaniu tak zmasowanego uderzenia użyto wszystkich dostępnych zasobów. Wykorzystywane były i IRIS-T i NASAMS, więc chwalić można nie tylko Patrioty - stwierdził.

Rosji nie można lekceważyć

Rozmówca  zaapelował jednocześnie, by po wtorkowym sukcesie ukraińskiej obrony powietrznej nie lekceważyć możliwości armii Federacji Rosyjskiej. - Po tym ataku nie można mówić, że rosyjska armia nie jest do niczego zdolna. Przeciwnik jest bardzo silny. Jednak fakt, że po ponad roku wojny nie udało się mu zdobyć przewagi w powietrzu, mówi wiele, a przewaga w powietrzu to kluczowy element każdej wojny - podkreślił.

Zaznaczył także, że w odróżnieniu od rosyjskich, wojska ukraińskie potrafią przystosowywać się do nowych warunków walki i nowych typów uzbrojenia. - Nasi żołnierze są wysoko wykwalifikowani i mają broń z Zachodu, która lepiej odpowiada dzisiejszym wymogom na polu walki niż uzbrojenie poradzieckie, którym dysponuje Rosja. Rosjanie nie mają w tej wojnie żadnych perspektyw - powiedział Łakijczuk.

Pociski Kindżał, które mogą przenosić głowice jądrowe lub konwencjonalne, obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę. Poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku (mogą osiągnąć 10 machów, czyli ponad 12 tys. km na godzinę). Uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Islandia: prezydent Andrzej Duda na szczycie Rady Europy

16.05.2023 18:26
Dwudniowe spotkanie w Reykjaviku jest czwartym szczytem Rady Europy od momentu jej powstania 74 lata temu.

Wielka Brytania i Holandia będą budować koalicję w celu zakupu dla Ukrainy samolotów F-16

17.05.2023 10:43
Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, uzgodnili budowę międzynarodowej koalicji w celu zakupu samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd w komunikacie po ich spotkaniu.

Mateusz Morawiecki o Trójmorzu: potrzebujemy współpracy na każdym poziomie

17.05.2023 11:32
- Trójmorze to nie tylko współpraca państw, ale też regionów i samorządów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu do uczestników gali Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.