Redakcja Polska

Trwają wybory regionalne i lokalne w Hiszpanii. To ważny sprawdzian dla tamtejszych sił politycznych

28.05.2023 15:00
Największe partie polityczne - rządząca socjalistyczna PSOE z premierem Pedro Sanchezem na czele oraz opozycyjna centroprawicowa PP pod przywództwem Alberto Nuneza Feijoo mierzą swoje siły przed jesiennymi wyborami parlamentarnym
Pedro Sanchez  lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej i premier od 2018
Pedro Sanchez lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej i premier od 2018 PAP/EPA/JALAL MORCHIDI

W niedzielę odbywają się w Hiszpanii wybory regionalne i lokalne. Do głosowania uprawnionych jest 35,5 mln osób, które wybiorą swoich przedstawicieli regionalnych oraz lokalnych - radnych i burmistrzów na następne cztery lata. To ważny test dla głównych partii przed wyborami parlamentarnymi pod koniec roku. 

Wybory odbywają się w ponad 8 tys. gmin na terenie całego kraju i 12 ( z 17) wspólnotach autonomicznych kraju.

W pięciu wspólnotach autonomicznych wybory regionalne nie odbędą się (Andaluzja, Katalonia, Galicja, Kraj Basków, Kastylia i Leon), gdyż mają one swoje własne kalendarze wyborcze.

Największe partie polityczne - rządząca socjalistyczna PSOE z premierem Pedro Sanchezem na czele oraz opozycyjna centroprawicowa PP pod przywództwem Alberto Nuneza Feijoo mierzą swoje siły przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. 

Obecnie PSOE rządzi w 9 z 12 autonomicznych regionów, w których odbywają się wybory. Prawo do głosowania w wyborach lokalnych mają obywatele UE, w tym Polacy mieszkający w Hiszpanii.

Hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych wprowadziło na czas wyborów specjalne środki bezpieczeństwa; porządku pilnuje prawie 99 tys. policjantów.

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Hiszpania Wybory w Europie

Premier Estonii: gdyby wszyscy wysłali Ukrainie broń wiele istnień ludzkich zostałoby uratowanych

11.12.2022 12:00
Wzywam wszystkich sojuszników, w tym Niemcy, do wysłania Ukrainie wszystkiego, co jest potrzebne do obrony" - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.