Redakcja Polska

Rosja panuje masową deportację ukraińskich dzieci. To zbrodnia ludobójstwa

29.05.2024 13:44
Władze Rosji planują przeprowadzenie latem br. intensywnych deportacji ukraińskich dzieci - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną.
Rosyjscy najeźdźcy zabili już 537 dzieci
Rosyjscy najeźdźcy zabili już 537 dziecideniska_ua/shutterstock

Przywódca kontrolowanej przez Kreml tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy powiadomił, rosyjskie regiony "ugoszczą" w tym roku ponad 12 tys. dzieci z okupowanego obwodu ługańskiego, a rosyjski program "Użyteczne Wakacje" zasponsoruje wyjazdy 40 tys. dzieci, które "odwiedzą" Rosję w ramach obozów letnich i zajęć edukacyjnych. Przygotowywane są również obozy letnie na okupowanym Krymie i w Rosji. Przez całe lato ma tam "gościć" ponad 600 dzieci z terytoriów Ukrainy podbitych przez Rosjan.

Bliżej na Alaskę niż do Ukrainy

ISW przekazał, że nieokreślona liczba dzieci z okupowanego obwodu chersońskiego pojedzie do obozu "Okean" w Kraju Nadmorskim na wschodzie Rosji, skąd bliżej do Alaski, niż na Ukrainę. Młodzi Ukraińcy będą tam korzystać z "programu edukacyjnego, sportowego i kulturalnego". Dodatkowo 575 dzieci z regionu chersońskiego ma udać się na trzytygodniowe obozy letnie na Krymie oraz w rosyjskiej republice Adygei. Ich pobyt zostanie sfinansowany z rosyjskich środków budżetowych.

Wreszcie - jak poinformowało ministerstwo oświaty i nauki ŁRL - nieokreślona liczba młodzieży z okupowanego obwodu ługańskiego weźmie udział w wojskowo-patriotycznym obozie sportowym "Awangarda" w obwodzie wołgogradzkim w Rosji, gdzie będzie szkolić się w zakresie inżynierii i taktyki wojskowej, zapobiegania pożarom, skoków ze spadochronem, łączności, podstaw bezpieczeństwa narodowego, obsługi dronów oraz medycyny taktycznej.

To zbrodnia ludobójstwa

Pomimo rosyjskich wysiłków, by obozy letnie dla ukraińskich dzieci przedstawiać jako wakacyjne wyjazdy rekreacyjne i edukacyjne, są one zasadniczym elementem rosyjskiej kampanii deportacji Ukraińców, w tym dzieci, do Rosji - podkreślił ISW, przypominając, że przymusowe przekazywanie dzieci członków jednej grupy etnicznej do innej grupy wyczerpuje znamiona zbrodni ludobójstwa.

Ukraińskie dzieci deportowane do Rosji na takie "wakacje" czy "obozy letnie" są poddawane programowi rusyfikacji, którego założeniem jest izolowanie ich od ukraińskich rodzin, języka, kultury i historii - dodał think tank.


PAP/dad