Redakcja Polska

Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2020 08:00
O godz. 17:00, w godzinę "W", stolica odda hołd powstańcom warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, ale uroczystości związane z rocznicą powstania zaczynają się już o 8:30 złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", rozkazu rozpoczęcia Powstania. W obchodach 76. rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i  premier Mateusz Morawiecki. 
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoShutterstock/meunierd

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.

W tym roku obchody zaplanowano w innej niż zazwyczaj formule z uwagi na pandemię koronawirusa. Część wydarzeń odbędzie się w Internecie, w innych udział jest możliwy po wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę osób.

W Zamku Królewskiego w Warszawie przez 63 dni - dokładnie tyle, ile trwały powstańcze walki - będzie można zobaczyć film "Kartka z Powstania". Dzięki technologii VR widzowie będą mogli przenieść się do pierwszych dni sierpnia 1944 roku.

Polskie Radio włącza się w obchody rocznicy walki o wyzwolenie stolicy. Żeby upamiętnić ten szczególny dzień, Polskie Radio przygotowało wyjątkowe koncerty, słuchowiska, a także specjalne wydania audycji ze wspomnieniami tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę.

Rozpoczęła się też V edycja akcji "BohaterON - włącz historię". Jej celem jest upamiętnianie Powstańców Warszawskich, pomaganie im oraz promowanie historii. Nieodłącznym elementem akcji są także kartki z podziękowaniami dla Powstańców, także ręcznie pisane, które trafiają do uczestników Powstania. W tym roku kartkę możemy wysłać tylko online poprzez stronę BohaterON.pl.

IAR/ho

Ruszyła V edycja ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!"

31.07.2020 11:16
W tym roku podczas 5. edycji kampanii BohaterOn wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc. Będzie można docenić też tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku w ramach II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.

Na Powązkach Wojskowych odsłonięto groby dzieci z Powstania Warszawskiego

31.07.2020 16:00
Groby pięciorga dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim, odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Dotychczas ich mogiły były opuszczone i zniszczone lub w ogóle nie istniały.