Redakcja Polska

Obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez ONZ

22.03.2021 13:22
Trzy miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody lub środków czystości - informuje Polska Akcja Humanitarna.
Audio
  • Światowy Dzień Wody - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

Światowy Dzień Wody ustanowiony został niemal 30 lat temu przez ONZ. Polska Akcja Humanitarna podkreśla, że każdego dnia na świecie z powodu chorób związanych z brakiem dostępu do czystej wody umiera tysiąc dzieci. Jak mówi rzecznik PAH Rafał Grzelewski, dostęp do czystej wody jest szczególnie istotny  podczas pandemii koronawirusa.

W Polsce dostępność zasobów wody jest stosunkowo niska, bo na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m sześc. wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Od dziś w Polsce można składać wnioski w drugiej edycji programu „Moja woda”. Gospodarstwa domowe dzięki temu będą mogły uzyskać dofinansowanie do budowy przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę. Minister klimatu Michał Kurtyka podkreśla, że dzięki inwestycjom wykonanym w ramach pierwszej odsłony programu zdolność retencjonowania wody w Polsce została zwiększona o milion metrów sześciennych. Jak mówi minister, pierwsza edycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

W krajach, w których występuje niedobór wody, żyją dwa miliardy ludzi. Na całym świecie 12 proc. wody słodkiej zużywanej jest na cele komunalne, 19 proc. wykorzystywane jest w przemyśle, a 69 proc. w rolnictwie. Globalne zużycie wzrosło sześciokrotnie w ciągu ostatnich 100 lat i nadal rośnie w tempie ok. jednego procenta rocznie.

IAR/ep