Polskie Radio
Section05
ministerstwo klimatu

Powstanie środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej. Amerykanie stworzą je w Warszawie

Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Centrum powstanie w Warszawie i rozpocznie działalność w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka studia podyplomowe szkolenia elektrownia atomowa energia atomowa Stany Zjednoczone ministerstwo klimatu

Ekspert PIE: budowa elektrowni atomowej to tysiące nowych miejsc pracy

Według OECD na 1 Gigawata elektrowni atomowej, przypada ponad 50 tysięcy pracowników bezpośrednio zatrudnionych w elektrowni (tzw. osobolat), czyli aż 200 tysięcy wszystkich miejsc pracy przez czas jej eksploatacji. Nawet takich jak: gastronomia, sklepy, hotele - powiedział Adam Juszczak, ekspert reprezentujący Polski Instytut Ekonomiczny w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom energia atomowa elektrownia atomowa ministerstwo klimatu

ANALIZA Importowane odpady. Biznes dla firm, problem dla samorządów, strata dla mieszkańców

Rok 2022 był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju,niż przyjechało z zagranicy. W ubiegłym roku do kraju wwieziono ok. 300 tys. ton odpadów przeznaczonych m.in. do odzysku - informowała w maju wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magdalena Gosk. Ale wcześniej, latami, było inaczej, bo przepisy przejściowe po wejściu Polski do UE były zbyt liberalne, co skutkowało problemem nielegalnych wysypisk toksycznych odpadów. Wykorzystały to firmy niekontrolowane przez samorządy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia Unia Europejska śmieci import chemia recycling ministerstwo klimatu

Niemcy nie chcą sprzątnąć swoich odpadów, które trafiły do Polski. Anna Moskwa: złożymy skargę do TSUE

- W najbliższych dniach złożymy skargę do TSUE ws. odpadów, które trafiły do Polski z Niemiec - poinformowała w środę w TVP1 minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że resort przygotowuje szereg skarg do Trybunału, m.in. ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Niemcy ministerstwo klimatu gospodarka odpadami odpady Trybunał Sprawiedliwości UE polityka GOSPODARKA

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0". Czy będą dodatkowe pieniądze na ten program?

- Już w momencie ogłaszania nowej edycji programu "Mój Prąd" 22 kwietnia, zdawaliśmy sobie sprawę, że będą potrzebne dodatkowe środki bo tak bardzo jest popularny. Dlatego zaplanowaliśmy dodatkowe dofinansowanie - powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE ekologia NFOŚiGW panele słoneczne ministerstwo klimatu prąd fotowoltaika