Redakcja Polska

Hołd dla żołnierzy wyklętych - bieg "Tropem Wilczym" w 300 miastach

15.08.2021 11:05
W 300 miastach w Polsce i za granicą odbędzie się dziś Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczną, dziewiątą edycję imprezy powiązano ze Świętem Wojska Polskiego. W poprzednich latach wydarzenie odbywało się w okolicach 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Audio
  • Hołd dla żołnierzy wyklętych - bieg "Tropem Wilczym" w 300 miastach. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/ sportpoint

Według organizatorów z Fundacji Wolność i Demokracja, "Tropem Wilczym" może pobiec nawet 65 tysięcy osób. Uczestnicy imprezy będą mogli oddać krew. A sam bieg będzie też wyrazem szacunku dla personelu medycznego.

- W tym roku ten bieg dedykujemy służbie zdrowia, która w dobie pandemii aktywnie angażowała się po to, żeby ratować zdrowie i życie. Tegorocznymi bohaterkami naszego projektu są właśnie sanitariuszki - mówiła Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Biegowi patronują sanitariuszki oddziałów żołnierzy niezłomnych - Lidia Lwow-Eberle "Lala", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka" oraz Danuta Siedzikówna "Inka". Na koszulkach biegaczy znajdą się także wizerunki żołnierzy AK - kapitana Mariana Markiewicza "Maryla" oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.


Posłuchaj
00:54 11244240_1.mp3 Od rywalizacji na dystansie pięciu kilometrów rozpoczął się w warszawskim Forcie Bema bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczną, dziewiątą edycję imprezy powiązano ze świętem Wojska Polskiego. Bieg jest rozgrywany w 300 miastach w Polsce i za granicą (IAR)

 

Na Bieg "Tropem Wilczym" zapraszają potomkowie żołnierzy niezłomnych, wśród nich Andrzej Kończykowski, syn Mariana Kończykowskiego "Halicza", powstańca warszawskiego i więźnia stalinizmu. - Ręka boska nad nim czuwała i przeżył dlatego, żeby dać świadectwu temu wszystkiemu - wydarzeniom, atmosferze, tamtym czasom. Kiedyś dostał pytanie od jednego z młodych ludzi - jakie ma przesłanie do młodzieży. Użył tylko jednego słowa - pamiętajcie. Bieg 'Tropem Wilczym' to realizacja tego przesłania - powiedział Andrzej Kończykowski podczas konferencji zapowiadającej bieg.

Listę miejscowości, w których odbywa się bieg można znaleźć na stronie www.tropemwilczym.org. W zależności od miejscowości organizowane są zmagania na różnych dystansach. Jeden wspólny to 1963 metry, nawiązujący do roku zamordowania ostatniego z wyklętych - sierżanta Józefa Franczaka "Lalusia".

Patronat nad biegiem "Tropem Wilczym" objął prezydent Andrzej Duda. W swym przesłaniu do uczestników imprezy zwrócił uwagę na to, że w tym roku największy bieg pamięci odbywa się w Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Prezydent podkreślił również, że organizacja biegu 15 sierpnia to także symboliczna data dla uczczenia zasług żołnierzy wyklętych dla ojczyzny.

Patronat medialny nad IX edycją "Tropem Wilczym" Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych objęło Polskie Radio.


IAR/dad

Pandemia koronawirusa. Polska przekaże milion dawek szczepionek Australii

15.08.2021 08:57
Polska odsprzedała Australii około miliona dawek szczepionek firmy Pfizer. Za ten gest podziękowali między innymi australijski premier Scott Morrison i ambasador tego kraju w Warszawie Lloyd Brodrick.

101. rocznica wielkiego zwycięstwa Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą

15.08.2021 10:45
Obchodzimy 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Bitwa z 1920 roku uważana jest za jedną z najbardziej decydujących bitew w historii. Była punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że zwycięstwo Bitwy Warszawskiej przesądziło o losach Polski, Europy i świata.