Redakcja Polska

"Zagrożenie jest poważniejsze niż kiedykolwiek". Żaryn o rozbiciu przez ABW rosyjskiej siatki szpiegowskiej

18.03.2023 12:26
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "od 24 lutego 2022 r. zatrzymano 18 osób, które współpracowały ze służbami z Rosji lub Białorusi". - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską. Sprawa jest traktowana priorytetowo - dodał.
W ciągu roku zatrzymano 18 osób współpracujących ze służbami z Rosji lub Białorusi.
W ciągu roku zatrzymano 18 osób współpracujących ze służbami z Rosji lub Białorusi.abw.gov.pl

Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował w czwartek o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - powiedział minister. Zaznaczył, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

Współpraca różnych służb w zatrzymaniu

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do rozbicia grupy, podkreślił, że do zatrzymania doszło na skutek bardzo mocnej współpracy między różnymi służbami. - Z oczywistych względów nie mogę mówić o szczegółach, ale widzimy wyraźnie, że to nie tylko Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale również współpraca z innymi służbami specjalnymi, a także służbami mundurowymi pozwoliły na bardzo szybkie zneutralizowanie siatki, którą na naszym terenie prowadzili Rosjanie - powiedział Żaryn.

Dodał, że konieczne są dalsze prace, aby poznać naturę zagrożeń, które - jak powiedział - są wielorakie. - Z jednej strony to działania stricte wywiadowcze, czyli monitorowanie różnego rodzaju miejsc i transportów, które są w tej chwili kluczowe nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej sieci pomocy krajów zachodu dla Ukrainy. To działanie, które jest związane ze zbieraniem i dokumentowaniem głównie transportów uzbrojenia, które przejeżdżają przez Polskę - zaznaczył.

Działania propagandowe

Drugim działaniem, które prowadzili zwerbowani przez Rosjan cudzoziemcy, była propaganda. - Grupa otrzymywała konkretne zlecenia po to, żeby rozbudzać emocje wokół relacji polsko-ukraińskich i budzić negatywne emocje wobec Paktu Północnoatlantyckiego, a także, żeby wzniecać niechęć wobec polityki rządu RP i stanowiska wobec Ukrainy - zaznaczył Żaryn.

Dodał, że grupa miała przygotowywać się do prowadzenia czynności o charakterze dywersyjnym po to, żeby zakłócać szlaki transportowe do Ukrainy. - Cały komponent zadań, które zlecano tej grupie, miał prowadzić jednoznacznie do tego, żeby Rosja osiągnęła swoje cele militarne w wojnie przeciwko Ukrainie, bowiem wiemy dobrze, że odcięcie Ukrainy od pomocy i dostaw z Zachodu byłoby z bardzo dużą korzyścią dla agresora - podkreślił.

Cudzoziemcy zza wschodniej granicy

Pytany o narodowość zatrzymanych osób powiedział, że jest świadomy pojawiających się na ten temat głosów. - Na ten temat będą prowadzone różnego rodzaju dywagacje, ale z racji wciąż toczących się czynności nie możemy w tej chwili powiedzieć nic więcej. Mamy do czynienia z dziewięcioma osobami zatrzymanymi. To są cudzoziemcy zza wschodniej granicy Polski - powiedział.

Wskazał, że sytuacja ta na pewno będzie wykorzystywana przez rosyjską i białoruską propagandę, która - jak mówił - bardzo często podchwytuje różne wydarzenia mające miejsce i próbuje interpretować na własny sposób. - Można się spodziewać próby robienia różnego rodzaju "wrzutek" po to, aby manipulować obrazem tych zdarzeń. Możemy mieć próbę pokazania, że Polacy prowadzą politykę agresywną, rusofobiczną i szukają jakiegoś problemu, aktywności rosyjskiej, która nie istnieje - mówił.

"Zagrożenie jest poważniejsze niż kiedykolwiek"

Dodał, że różnego rodzaju zagrożenia ze strony służb białoruskich i rosyjskich są w tej chwili dużo poważniejsze, niż miało to miejsce rok lub dwa lata temu. - Trzeba mieć świadomość, że wojna w cyberprzestrzeni i wojna informacyjna to coś, co pozostaje codziennym zadaniem dla naszego państwa, które musi się mierzyć z takimi działaniami znacznie mocniej niż wcześniej - mówił.

Od lutego 2022 r. zatrzymano w Polsce 18 osób, które współpracowały z rosyjskimi bądź białoruskimi służbami. - To również pokazuje, że wojna wywiadu rosyjskiego i białoruskiego przeciwko naszemu krajowi jest w tej chwili dużo silniejsza - zaznaczył.

Jak informował w czwartek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, materiał dowodowy wskazuje, że grupa podejrzanych prowadziła monitoring tras kolejowych. - Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy - podkreślił.

Funkcjonariusze ABW - jak dodał Kamiński - zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

Dodatkowe zadania grupy

Według Kamińskiego informacje zgromadzone przez ABW pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw NATO oraz atakowania polityki polskiego rządu wobec Ukrainy.

Podejrzani w tej sprawie po zatrzymaniu zostali doprowadzeni do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, który nadzoruje śledztwo ABW.

- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej - poinformował w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

W czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała o tymczasowym aresztowaniu sześciu osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. W piątek sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu pozostałych trzech osób. Wszystkim zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.


ZOBACZ TAKŻE: Michał Woś o rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej

 

PAP/IAR/PR24/dad

Rosjanin podejrzany o szpiegostwo wpisany na listę sankcyjną MSWiA

13.01.2023 12:31
Rosjanin podejrzany o szpiegostwo został wpisany na listę sankcyjną MSWiA. Na wniosek SKW zostały zamrożone środki finansowe jego i powiązanych z nim spółek. Rosjanin od lat mieszka w Polsce. Został zatrzymany w kwietniu - wyjaśnił PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce. Kolejne trzy osoby trafiły do aresztu

17.03.2023 17:08
- Kolejne decyzje sądu ws. szajki szpiegów działających na rzecz Rosji. Pozostałe trzy osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi trafiły do aresztu - dowiedziała się PAP. Wcześniej w śledztwie ABW i lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej tymczasowo aresztowano sześć osób.