Polskie Radio
Section05
ABW

ABW przeprowadziła ćwiczenia z przeciwdziałania atakom dronów. Celem podwyższenie odporności państwa

- Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Biurem Badań Kryminalistycznych ABW oraz ekspertami Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zorganizowało ćwiczenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom związanym ze złośliwym wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ABW Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo drony

Nawoływał do zabójstwa prezydenta i premiera. Media: został zatrzymany przez ABW

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Bełchatowie Piotra U., który nawoływał do zabójstwa prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i policjantów - informuje portal tvp.info. Informację potwierdził Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW Stanisław Żaryn mowa nienawiści zatrzymanie służby i bezpieczeństwo POLSKA

Planował zamachy terrorystyczne w Warszawie. Jest wyrok w sprawie Tomasza M.

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Tomasza M. oskarżonego, między innymi, o przygotowanie zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Śledztwo pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ABW sąd islam

Oszukali Skarb Państwa na kilkadziesiąt mln złotych. Jest akt oskarżenia

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się postępowanie prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. jednego z członków grupy przestępczej zajmującej się obrotem olejem napędowym - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że przez Mirosława W. straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 34 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  ABW pieniądze Mafia służby i bezpieczeństwo podatek VAT POLSKA

Blokada serwisów szerzących propagandę Kremla. Wąsik: media muszą wyciągnąć wnioski z trwającej wojny

- W ramach akcji zablokowanych zostało wiele portali, które jeden do jednego przekazywały nie tyle kremlowską propagandę, co kremlowskie fejki - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Europa Polska w Unii Europejskiej Rosja zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 Maciej Wąsik Mirosław Skowron media ABW propaganda Kreml

Marian Kowalski: przed rządami PiS-u wykrywanie rosyjskich szpiegów w Polsce było symboliczne

W związku z wydaleniem z Polski 45 rosyjskich dyplomatów rozpoczęła się dyskusja o skuteczności polskiego kontrwywiadu oraz karaniu współpracy z obcymi służbami. W Polskim Radiu 24 Marian Kowalski stwierdził, że do objęcia rządów przez PiS wykrywanie agentów obcych służb - Rosji i Białorusi - było "w zasadzie symboliczne", a także - zauważył - żaden z nich nie poniósł kary.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Marian Kowalski wywiad szpieg służby i bezpieczeństwo POLSKA ABW Rosja

Szef ABW przekazał MSZ listę 45 rosyjskich szpiegów. Jest wniosek o wydalenie ich z Polski

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został pilnie wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew - przekazał Piotr Müller. Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób - oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW wnioskuje o ich wydalenie z terytorium Polski. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Rosja dyplomacja MSZ wojna na Ukrainie ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego szpieg

Rosyjski szpieg w warszawskim urzędzie. Sakiewicz: mógł mieć dostęp do bardzo niebezpiecznych danych

- Systemem PESEL zostali objęci Ukraińcy. Jeżeli on miał do tego dostęp - mówię "jeżeli", bo nie mamy głębszej wiedzy - to proszę sobie wyobrazić żołnierza ukraińskiego, który dostaje informację od armii czy służb rosyjskich: "twoja żona jest w Polsce, mamy ją na oku, jest tutaj i tutaj, to jest jej nr PESEL" - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Tomasz Sakiewicz POLSKA służby i bezpieczeństwo ABW wywiad szpieg

45 "dyplomatów" do wydalenia w Polski. Siewiereniuk-Maciorowska: najwyższy czas oczyścić Polskę z ruskiej agentury

 - Polskie służby pewnie wiedziały, kto, gdzie i kiedy. To było pod kontrolą, skoro jednego dnia można było zebrać towarzystwo i powiedzieć "do wiedzenia państwu". Polska znajduje się w bezpośrednim rejonie oddziaływania skutków wojennych. Ze względu na pomoc, którą niesiemy Ukrainie unaoczniają się akty dywersji i dezinformacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Polskie Radio 24 Władimir Putin szpieg ABW POLSKA

Wydalenie rosyjskich "dyplomatów". Prof. Ryba: to dezorganizuje pracę obcego wywiadu

- To jest pewien pokaz siły państwa polskiego, nakierowany na to, żeby zdezorganizować pracę przeciwko Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL, komentując informacje o zidentyfikowaniu przedstawicieli obcego wywiadu wśród rosyjskich dyplomatów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba POLSKA służby i bezpieczeństwo ABW szpieg dyplomacja Rosja wojna 2022 wojna hybrydowa