X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Dyneburgu Narodowe Czytanie z Polakami na Łotwie

08.09.2019 07:56
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wziął udział w Narodowym Czytaniu na Uniwersytecie w Dyneburgu, gdzie czytana była „Katarynka” Bolesława Prusa.
Audio
  • Narodowe Czytanie w Dyneburgu, z udziałem marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego. Relacja Haliny Ostas [posłuchaj]
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wziął udział w Narodowym Czytaniu w Dyneburgu
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wziął udział w Narodowym Czytaniu w DyneburguFoto: Kancelaria Senatu RP

Oprócz niego czytali również: ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn, aktorka Monika Mariotti, żołnierze piątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie i młodzież z polonijnego zespołu „Kukułeczka”. 

Marszałek Senatu podkreślił, że Narodowe Czytanie to akcja inspirująca, potrzebna i powinna być kontynuowana. Jego zdaniem, przy jej pomocy budowana jest wspólnot narodowa Polaków nie tylko w Polsce, ale też na Łotwie i w wielu innych krajach.  Według niego, tkwi w niej wielki potencjał. „Państwo jesteście wielkim skarbem i naszym, i Łotyszy, bo nas łączycie” – powiedział marszałek. Podziękował on miejscowej Polonii, licznie zebranej w auli uniwersyteckiej, "za zaangażowanie, trud, ale przede wszystkim za wielką serdeczną troskę o polskość oraz nauczanie w niej dzieci i młodzieży".

"Nasze narody wiele łączy: kampania łatgalska, historia okupacji rosyjskiej, wyzwolenie i to, co dla nas charakterystyczne: umiłowanie wolności, suwerenności, umiłowanie ojczyzny. I z rozmów z państwem wynoszę wielką satysfakcję" – mówił marszałek. Jego  zdaniem,  kontakty Polski i Łotwy mogą być jeszcze lepsze. Wyraził przekonanie, że gwarantem tego jest m.in. współpraca wojskowa, która zwiększa bezpieczeństwo obu krajów i całego regionu. "My wiemy, jak bezpieczeństwo jest dla nas ważne, i zrobimy wszystko, żebyśmy mogli w spokoju i pokoju się rozwijać. Ale warunkiem tego jest bezpieczeństwo militarne - to, o które dbają nasi i wasi żołnierze oraz żołnierze z wielu krajów członkowskich NATO" - oświadczył marszałek Karczewski. Wspomniał też o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego.

Ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn mówiła o tym, jak ważne jest popularyzowanie czytelnictwa w języku polskim i odkrywanie na nowo piękna literatury polskiej. Podkreślała, że kultywowanie polskości wymaga podtrzymywania umiejętności posługiwania się polszczyzną. Dziękowała Senatowi za wsparcie oświaty polskiej przez m.in. dofinansowanie remontów polskich placówek edukacyjnych oraz tzw. bonu pierwszaka. "Polskość na Łotwie nie umarła, a Polacy na Łotwie są warci każdego polskiego grosza" – zapewniła.

Mer Dyneburga Andrejs Elksniņš powiedział, że bardzo podoba mu się projekt Narodowego Czytania i że jest to doskonały przykład dbania o mniejszość narodową, o  język, historię i kulturę. Wyraził on chęć propagowania takiej akcji  w swoim kraju.

W czasie uroczystości  marszałek Stanisław Karczewski przekazał  dyneburskiemu gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego tablicę interaktywną, zakupioną ze środków senackich. Wieczór zakończył występ zespołu tańca ludowego Związku Polaków na Łotwie „Kukułeczka”.

Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę, a pierwszą lekturą był „Pan Tadeusz” Adama  Mickiewicza. W tym roku czytane są nowele autorstwa Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Władysława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.

Marszałek Karczewski dołączył do tej akcji w 2016 r., czytając ze znanymi dziennikarzami „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Od tego czasu kolejne edycje senackiego Narodowego Czytania odbywają się poza Polską, w środowiskach polonijnych. Wspólne czytanie z rodakami z zagranicy najwybitniejszych polskich dzieł literackich wpisuje się w misję Senatu będącego opiekunem Polonii i Polaków za granicą.      

Uniwersytet Dyneburski, na którym odbyło się Narodowe Czytanie, jeden z pięciu na Łotwie, jest drugą co do wielkości uczelnią łotewską. W 2019 r. nie ogłoszony został  nabór na filologię polską z powodu słabego zainteresowania. Jedyną formą nauki języka polskiego jest lektorat  dla kierunku studiów Europy Wschodniej. Przy tej katedrze istnieje Centrum Języka Polskiego, posiadające polonistyczną bibliotekę z około 600 tytułami. 

Źródło: Senat RP/ho