X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów: trwa renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego

07.11.2019 09:20
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Prace musiały zostać rozpoczęte ze względu na zły stan techniczny konstrukcji. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów, natomiast figury świętych i elementy kamienne trafiły do pracowni konserwatorskiej.
Audio
  • Lwów Trwa renowacja schodów wejściowych kościoła św. Antoniego. O szczegółach - Eugeniusz Sało
O. Paweł Odój i Krzysztof Marciniak
O. Paweł Odój i Krzysztof Marciniak Fot.: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

- Po dokonaniu szczegółowych badań okazało się, że nasze schody są w bardzo złym stanie i wymagają poważnych prac i zabiegów konserwatorskich. Schody, elementy stopni i figury znajdują się w pracowni, która mieści się blisko kościoła. Te wszystkie elementy poddawane będą czyszczeniu, impregnacji, konserwacji. To, co da się uratować, wróci niebawem na swoje miejsce. Niestety są takie elementy, które trzeba wymienić, gdyż są już w tak złym stanie, że niemożliwa jest ich renowacja - powiedział o. Paweł Odój, proboszcz parafii lwowskiej św. Antoniego.

Franciszkanin podkreślił, że parafianie muszą teraz wchodzić do świątyni przez podwórko szkoły muzycznej, ale to im nie przeszkadza, bo wszyscy wyczekują momentu, aż schody zostaną odremontowane. - Wielu parafian i sympatyków przychodzi do naszego kościoła. Dobrze się czują i czekają z niecierpliwością na efekt prowadzonych tutaj prac. Teraz muszą wchodzić do kościoła przez podwórze, ale nie powoduje to, że do kościoła przychodzi mniej ludzi. Św. Antoni wysłuchuje próśb i pomaga w różnych sprawach, które mu ludzie powierzają w modlitwie, więc wielu przychodzi do naszej świątyni. We wtorki, kiedy mamy tzw. dzień św. Antoniego, jest mnóstwo ludzi. Są to nie tylko wierni obrządku łacińskiego, ale także nasi bracia obrządku greckokatolickiego i prawosławnego - powiedział o. Paweł Odój.

Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Wykonawcą projektu jest polska firma ZKR (Zabytki Konserwacje Remonty). - Demontujemy schody biegu głównego. Koledzy wybierają ziemię spod schodów, która została naniesiona przez wodę, napływającą od kościoła. Ta ziemia zaczęła wypychać schody. Więc musieliśmy je zdemontować, usunąć ziemię i wzmocnić skarpę. Mamy też do rozebrania posadzkę podestu mniejszego, by dostać się do schodów pośrednich - powiedział Krzysztof Marciniak z ZJR-u.

Przedstawiciel wykonawcy dodał, że mur, który jest podstawą schodów, jest też w bardzo złym stanie i również wymaga wzmocnienia. - Prawdopodobnie będziemy zadaszać całą konstrukcję i prowadzić prace niezależnie do warunków pogodowych, żebyśmy mogli je wcześniej skończyć - podsumował.

Zakończenie prac przewidziane jest na czerwiec 2020 roku, całkowity koszt projektu wyniesie ponad 660 tysięcy złotych.

Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Prace konserwatorskie będą realizowane w ramach Programu Strategicznego "Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą".

Kościół św. Antoniego zbudowano w XVIII wieku. Świątynia jest jedynym, obok katedry łacińskiej, kościołem rzymskokatolickim we Lwowie, nieprzerwanie czynnym od 1945 roku. Prócz barokowej fasady przechodnie mijający kościół na ul. Łyczakowskiej mogą podziwiać również schody z figurą Niepokalanego Poczęcia NMP adorowaną przez dwa anioły autorstwa Sebastiana Fesingera. W 1901 roku schody zostały gruntownie przebudowane i przybrały bardziej monumentalny, zachowany do dzisiaj charakter, lecz od tamtego czasu nie były poddawane pracom konserwatorskim.

 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

Zobacz więcej na temat: Ukraina Lwów