Redakcja Polska

Stanisławów: Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego głównym organizatorem obchodów Święta Niepodległości

11.11.2019 18:52
W Iwano-Frankiwsku - dawnym Stanisławowie - na Ukrainie główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski odbyły się w niedzielę 10 listopada. Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Jan Hano, wikariusz parafii Chrystusa Króla Wszechświata. W obchodach licznie udział wzięli miejscowi Polacy.
Audio
  • Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Stanisławowie. Materiał Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Stanisławowie.
Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Stanisławowie. Foto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

– Staramy się upamiętnić to święto tam, gdzie są nasi Rodacy. Świętujemy tutaj w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, z naszymi Rodakami i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Jest to fantastyczna okazja, aby wszyscy Polacy na Ukrainie razem się spotkali i budowali wspólnotę polską tutaj na Ukrainie – powiedział konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie. 

Po nabożeństwie miejscowi Polacy spotkali się w budynku parafialnym, aby wspólnie świętować. Na początek odśpiewano hymny narodowe Polski i Ukrainy. Wspólnie z chórem „Echo Stanisławowa” śpiewano polskie piosenki patriotyczne.


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

– Jest to ważne święto i zawsze bierzemy udział w różnych wydarzeniach. Mamy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Tam zbieramy się z naszym chórem i śpiewamy pieśni patriotyczne i religijne. Kiedyś nie mieliśmy tego święta, ponieważ cały czas wbijano nam do głowy, że nie ma takiego państwa jak Polska. Ale w sercu zawsze mieliśmy Polskę i mamy do dzisiaj – powiedziała Zofia Stecka, Polka ze Stanisławowa. 

– Dzień Niepodległości jest bardzo ważnym świętem dla wszystkich Polaków mieszkających tutaj. Do 1939 roku tutaj była Polska. Cieszymy się, że mamy wolną Polskę, która ma autorytet w Europie i która wspiera Ukrainę – podkreślił Jarosław Monastyrski, Polak ze Stanisławowa. 

Znicze przed pomnikiem legionistów

Po południu przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz prezesi i członkowie polskich organizacji Stanisławowa złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku legionistów na dawnym cmentarzu katolickim (obecnie Park Memorialny). Znicze zapalono również przy pomniku Bohatera Niebiańskiej Sotni Romana Huryka. – Od wielu lat świętujemy obchody Niepodległości Polski w Stanisławowie w całym naszym polskim gronie. Są obecne wszystkie towarzystwa, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, przedstawiciele polskiego konsulatu. Jest to wielkie święto dla nas – podsumował Witalij Czaszczin, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej "Przyjaźń".

Głównym punktem obchodów 101. rocznicy Niepodległości Polski był recital fortepianowy polskiego pianisty Pawła Kowalskiego.


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Przed rozpoczęciem koncertu licznie zebranych Stanisławowiaków przywitał konsul Rafał Kocot. – Z okazji święta naszej polskiej wspólnoty, tej w kraju i za granicą, życzę Państwu pomyślności, odpowiedzialności w działaniu i działaniu na rzecz wspólnoty polskiej tutaj na Ziemi Stanisławowskiej czy też w kraju. Niech ta wspólnota się wzmacnia i niech nasze dzieło tutaj budowane wspólnie z naszymi ukraińskimi sąsiadami dojrzewa i powstaje tak, aby nasze dzieci i wnuki były z nas dumne. Niech żyje wolna Niepodległa Polska! Niech żyje wolna Niepodległa Ukraina! – powiedział polski dyplomata.

Koncert fortepianowy

W iwanofrankiwskiej filharmonii zabrzmiały utwory Jana Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, a także muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza i Krzysztofa Komedy. – Bardzo cieszę się, że cała polska społeczność, ale również ukraińscy gospodarze przybyli tłumnie i wysłuchali tę porcję muzyki polskiej jakże różnorodnej, bo był Paderewski, Chopin, ale też muzyka filmowa związana z przeglądem polskiego kina. Ciesze się, że mogłem tutaj zagrać.  Ta wizyta jest logicznym ciągiem dalszym moich zainteresowań historyczną Polską, Lwowem i Stanisławowem – powiedział po koncercie Paweł Kowalski


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Swoimi wrażeniami po koncercie podzielił się też Michał Dejnega, wicedyrektor Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku. – Swoje emocję mogę wyrazić jednym słowem: „super”. Brawo dla Pawła Kowalskiego. To wykonanie mówi o jego wielkim talencie i patriotyzmie. Wyczuwaliśmy to w sali filharmonii – powiedział Michał Dejnega. 


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

W foyer filharmonii otwarto również wystawę prezentującą dorobek artystyczny i polityczny Ignacego Jana Paderewskiego – światowej sławy pianisty, wybitnego polityka, jednego z ojców polskiej niepodległości w 1918 roku. 


Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Recital fortepianowy odbył się w ramach trwającego 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku. 

Organizatorem obchodów 101. rocznicy Niepodległości Polski było Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku


Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski