X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

We Lwowie otwarto odrestaurowaną Czarną Kamienicę

16.11.2019 12:51
We Lwowie na Rynku odbyła się prezentacja odrestaurowanej po trzech latach Czarnej Kamienicy. Dzięki Funduszowi Ambasady Stanów Zjednoczonych i Lwowskiego Muzeum Historycznego odnowiono fasadę budynku na Rynku 4, wzmocniono fundament, a na dziedzińcu urządzono lapidarium.
Audio
  • Z dyrektorem Lwowskiego Muzeum Historycznego dr. hab. Romanem Czmełykiem rozmawiał Eugeniusz Sało z "Kuriera Galicyjskiego"[posłuchaj]
Czarna Kamienica na lwowskim rynku
Czarna Kamienica na lwowskim rynkuFoto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Całkowity koszt rewaloryzacji wyniósł 4,5 miliona hrywien (ok. 750 tys. złotych). 

XVI-wieczny budynek zaprojektowany przez Piotra Barbona był wielokrotnie przebudowywany.


Wnętrze Czarnej Kamienicy na lwowskim rynku.  Foto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Wnętrze Czarnej Kamienicy na lwowskim rynku. Foto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Prawdopodobnie pierwotnie fasada kamienicy była pokryta diamentową rustyką z piaskowca. Z czasem na figurach pojawiała się polichromia, a w XIX wieku z powodu utlenienia budynek zaczął czernieć. Stąd pochodzi nazwa „czarnej” kamienicy.

Czarna kamienica jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej architektury XVI wieku.


Uroczystość oddania do użytkowania  Czarnej Kamienicy po restauracji   Foto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Uroczystość oddania do użytkowania Czarnej Kamienicy po restauracji Foto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Z dyrektorem Lwowskiego Muzeum Historycznego dr. hab. Romanem Czmełykiem rozmawiał Eugeniusz Sało z "Kuriera Galicyjskiego".

 


Zobacz więcej na temat: Lwów zabytki