Redakcja Polska

Na Litwę dotarły z Poznania świąteczne paczki dla pacjentów wileńskiego hospicjum

06.12.2019 09:25
Do Wilna dotarły świąteczne paczki, które w Poznaniu przygotował tamtejszy Caritas oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Część darów została przekazana uczniom szkół polskich, a część trafiła do jedynego na Litwie hospicjum.
Audio
  • Do Wilna dotarły świąteczne paczki z Poznania, które przygotował tamtejszy Caritas oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Część darów została przekazana uczniom szkół polskich, a część trafiła do jedynego na Litwie hospicjum. O szczegółach - Kamil Zalewski
s. Michaela Rak
s. Michaela RakLeszek Szymański/PAP

Jak powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej, przekazanie środków pieniężnych oraz darów dla hospicjum błogosławionego Michała Sopoćki w Wilnie jest ważne, bo wkrótce zostanie otwarty dziecięcy oddział tej placówki.

- Przede wszystkim są to środki, które służą pielęgnacji małych pacjentów. Jedna z firm ofiarowała też nam kolorowe pościele dla dzieci. Oprócz tego to wszystko, co jest przydatne osobom, które będą przeżywały w tym miejscu czas cierpienia, aby im ulżyć - wyjaśnia duchowny.

Założycielka i dyrektorka hospicjum, zakonnica z Polski, siostra Michaela Rak mówi, że każda pomoc, szczególnie w okresie świątecznym, jest bardzo potrzebna. - Okres przedświąteczny jest szczególny. Kiedy otrzymujemy takie wsparcie, to nie ustajemy w tych wysiłkach, aby sfinalizować jak najszybciej prace budowlane i żeby jak najszybciej nasze dzieci mogły otrzymać pomoc - zaznacza siostra. Oficjalne otwarcie dziecięcego oddziały hospicjum planowane jest na połowę lutego.

Wileńskie Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie. W połowie listopada placówka otrzymała wsparcie w wysokości 400 tysięcy złotych, pochodzącą ze środków Kancelarii Senatu. Dwa tygodnie temu hospicjum odwiedziły pierwsze damy Polski i Litwy - Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene.

IAR/dad

Nowe pokolenie Polaków pracuje na rzecz zachowania żydowskiej pamięci

05.12.2019 12:13
Wielu Polaków zaczyna angażować się w swoją przeszłość i odkrywa „otwartą ranę” Żydów w Polsce. Postanawiają wziąć odpowiedzialność za tę pamięć i chociaż nie mają żadnego osobistego związku z judaizmem, starają się ją utrwalić. Jak się okazuje, pragnienie polskiego społeczeństwa do podtrzymania i pielęgnowania żydowskiej przeszłości i teraźniejszości jest wszechobecne.

Polscy europosłowie ponad podziałami w obronie przemysłu energochłonnego

05.12.2019 15:03
Kilkunastu polskich europosłów, ponad podziałami, stanęło w obronie przemysłu energochłonnego. Deputowani z PiS, PO, PSL i SLD wysłali list do wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej Margrethe Vestager i Fransa Timmermansa. Chodzi o planowane ograniczenie przez Komisję rekompensat dla producentów między innymi miedzi, tworzyw i nawozów.

Premier Polski i kanclerz Niemiec oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz

06.12.2019 13:16
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli w piątek wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I. Oddali w ten sposób hołd wszystkim ofiarom niemieckiego obozu. - Każdemu miejscu, gdzie kiedyś budowano niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady, należą się i szacunek, i wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość. Jest to też głównym powodem, dla którego Polska wspólnie z innymi państwami oraz byłymi więźniami występuje do rządu Austrii o wykupienie przez to państwo zaniedbanych terenów, które kiedyś obejmował dawny obóz koncentracyjny Gusen. Ginął w nim co drugi osadzony. (...) Łącznie, obywatele co najmniej 26 państw - powiedział Mateusz Morawiecki.