X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premier Polski i kanclerz Niemiec oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz

06.12.2019 13:16
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli w piątek wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I. Oddali w ten sposób hołd wszystkim ofiarom niemieckiego obozu. - Każdemu miejscu, gdzie kiedyś budowano niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady, należą się i szacunek, i wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość. Jest to też głównym powodem, dla którego Polska wspólnie z innymi państwami oraz byłymi więźniami występuje do rządu Austrii o wykupienie przez to państwo zaniedbanych terenów, które kiedyś obejmował dawny obóz koncentracyjny Gusen. Ginął w nim co drugi osadzony. (...) Łącznie, obywatele co najmniej 26 państw - powiedział Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Niemcy przypominają o swojej odpowiedzialności za obozy zagłady, zwiększą wpłaty na fundusz Auschwitz. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
  • W byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau zakończyła się wizyta kanclerz Niemiec. Materiał Pawła Pawlicy (IAR)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Mateusz Morawiecki, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński i wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Mateusz Morawiecki, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński i wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.Fot.: PAP/Andrzej Grygiel

W przemówieniu w historycznym budynku "Sauny", gdzie ewidencjonowano nowych więźniów obozu, premier podkreślał, że w sprawie historycznych nieścisłości nie można milczeć. Nawiązując do słów Zofii Kossak-Szczuckiej, szef rządu mówił, że ten z nas kto jest dziś bierny wobec przekłamań historycznych, "jest jakby współautorem tych przekłamań".

Mateusz Morawiecki zapewnił, że państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o II wojnie światowej i o zbrodniach nazistowskich Niemiec. Jak mówił, wymaga tego spóźniona sprawiedliwość wobec ofiar. Dodał, że jej elementem jest również zadośćuczynienie wobec żyjących i tych, którym jesteśmy winni pamięć. - Jeżeli pamięć odchodzi, to tak jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło, przez niewyobrażalne cierpienia - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że Polska stara się odkupić od Austrii tereny po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen, w którym - jak przypomniał - zginął co drugi więzień - "część polskiej inteligencji, kilkadziesiąt tysięcy osób".

Były więzień Auschwitz-Birkenau Bogdan Bartnikowski, wspominając pobyt w obozie, mówił, że nowoprzybyłym do obozu starzy więźniowie i kapo mówili, szydząc, że stąd nie ma innej drogi na wolność, jak tylko przez kominy krematoryjne. Bogdan Bartnikowski szczegółowo opisał dzień, w którym wraz z matką został przywieziony do Auschwitz z powstańczej Warszawy. Miał wtedy 12 lat.

Angela Merkel: to Niemcy odpowiadają za zbrodnie Auschwitz

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że zawsze trzeba podkreślać, iż to Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w Auschwitz. Przekonywała, że należy zawsze przytaczać pełną nazwę tego miejsca: były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940-1945. Jak mówiła, "Oświęcim leży w Polsce, ale w październiku 1939 roku został zaanektowany przez Trzecią Rzeszę. Auschwitz był niemieckim obozem zagłady, prowadzonym przez Niemców". - Jest dla mnie ważne, by podkreślać ten fakt. Jest ważne, by wyraźnie wskazywać sprawców. My Niemcy jesteśmy winni to ofiarom - i sobie samym - podkreśliła Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz mówiła, że "odczuwa głęboki wstyd w obliczu barbarzyńskich zbrodni, które zostały popełnione przez Niemców" w Auschwitz. Dodała, że Auschwitz-Birkenau jest częścią historii Niemiec, którą trzeba zawsze opowiadać po to - jak mówiła - "abyśmy byli czujni i uważni; aby takie zbrodnie, nawet w zalążku się nie powtórzyły; abyśmy zdecydowanie przeciwstawili się rasizmowi, antysemityzmowi w jakiejkolwiek formie (...) aby zarówno dziś, jak i jutro strzec godności każdego człowieka, aby uczcić godnie pamieć ofiar".

Angela Merkel dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do udokumentowania tego, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau poprzez utworzenie centrum muzealnego oraz odrestaurowanie tego miejsca. "To miejsce jest świadectwem i to świadectwo należy utrzymać" - podkreśliła niemiecka kanclerz. Dodała, że "Niemcy znacząco się przyczynią do podniesienia nakładów" na prace konserwacyjne w byłym obozie.

Kilka dni temu niemiecki rząd federalny ogłosił zamiar przeznaczenia kolejnych 60 milionów euro na Fundację Auschwitz-Birkenau. Operuje ona Funduszem Wieczystym służącym ochronie materialnych śladów ludobójstwa i terroru w byłym niemieckim obozie. W ten sposób niemieckie wsparcie dla Fundacji wzrośnie do 120 milionów euro. W sumie na Fundusz składa się 38 państw, Polska zadeklarowała w 2011 roku wsparcie na poziomie 10 milionów euro.

Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński wyraził nadzieję, że w przyszłości, gdy Fundusz będzie w pełni ukonstytuowany, a "prace konserwatorskie osiągną właściwy rytm", będzie można tworzyć różne projekty edukacyjne, a "głos z tego miejsca" będzie lepiej słyszany na całym świecie.

W trakcie kilkugodzinnej wizyty w Auschwitz-Birkenau Mateusz Morawiecki i Angela Merkel przeszli przez bramę z napisem "Arbeit macht frei", złożyli wieńce przed Ścianą Śmierci, obejrzeli część ekspozycji Państwowego Muzeum i jedno z krematoriów. Odwiedzili także pracownie konserwatorskie.

Dla kanclerz Merkel jest to pierwsza wizyta w tym byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Do tej pory dwóch urzędujących niemiecki kanclerzy odwiedziło Auschwitz-Birkenau. Byli to w 1977 roku Helmut Schmidt oraz dwukrotnie w 1989 i 1995 roku Helmut Kohl.

Angela Merkel, jako kanclerz była z wizytą w dwóch niemieckich obozach zagłady; w 2009 roku wspólnie z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie oraz w 2013 w KL Dachau.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Mateusz Morawiecki Angela Merkel

Członkowie NATO zdecydowali: sojusz zostanie zreformowany

04.12.2019 16:41
NATO powoła grupę ekspertów, która opracuje reformę Sojuszu - postanowili przywódcy 29 krajów członkowskich na zakończonym właśnie szczycie w Londynie. To konsekwencja dyskusji, jakie przetaczają się przez kraje Zachodu na temat potrzeby zmian w relacjach Europy i Ameryki.

Nowe pokolenie Polaków pracuje na rzecz zachowania żydowskiej pamięci

05.12.2019 12:13
Wielu Polaków zaczyna angażować się w swoją przeszłość i odkrywa „otwartą ranę” Żydów w Polsce. Postanawiają wziąć odpowiedzialność za tę pamięć i chociaż nie mają żadnego osobistego związku z judaizmem, starają się ją utrwalić. Jak się okazuje, pragnienie polskiego społeczeństwa do podtrzymania i pielęgnowania żydowskiej przeszłości i teraźniejszości jest wszechobecne.

"Le Monde": Rosyjscy szpiedzy mieli bazę we francuskich Alpach

06.12.2019 10:17
Grupa agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego wykorzystywała francuskie Alpy jako bazę do swoich akcji przeprowadzanych w Europie - pisze w czwartek francuski dziennik "Le Monde".