X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ostatnie Święta w polskiej szkole na Litwie? Placówce grozi zamknięcie

25.12.2019 16:33
Gimnazjum "Żejmiana", jedyna szkoła z polskim językiem nauczania w rejonie święciańskim na Litwie, obawia się, że tegoroczne Święta będą dla niej ostatnimi. Władze rejonu dążą do jej połączenia ze szkołą litewską, co w praktyce oznacza zamknięcie polskiej placówki. - Wszystko wskazuje na to, że są to ostatnie nasze Święta - mówi Anna Łastowska, wicedyrektor szkoły.
Tradycyjna impreza adwentowa w Gimnazjum Żejmiana na Litwie
Tradycyjna impreza adwentowa w Gimnazjum "Żejmiana" na Litwiezeimena.pabrade.lm.lt

Jesienią tego roku władze rejonu święciańskiego ogłosiły decyzję o połączeniu Gimnazjum "Żejmiana" (nazwa pochodzi od przepływającej przez Podbrodzie rzeki Żejmiana) z litewską szkołą w tym mieście, Gimnazjum "Rytas" (Poranek). Początkowo decyzję uzasadniano chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. Teraz wskazuje się na potrzebę podniesienie jakości nauczania.

- Nie wiemy, o co tak naprawdę chodzi - mówi Łastowska. Podkreśla, że w wyniku połączenia szkół nie da się zaoszczędzić, bo nie zmniejszy się liczba uczniów. Nie ma też podstaw do łączenia placówek, bo "Żejmiana" ma wystarczającą ilość uczniów - 367 i z każdym rokiem ich przybywa.

- Mieliśmy w tym roku cztery duże uroczystości świąteczne z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców, gości z Polski, ale nie były one tak radosne jak w latach poprzednich. Od kilku miesięcy w szkole panuje niepokój i smutek - dodaje wicedyrektor.

Po świętach akcje protestacyjne

Przeciwko łączeniu placówek społeczność szkolna zebrała ponad 500 podpisów. Zostały one dołączone do pism wystosowanych w tej sprawie do 16 instytucji na Litwie i w Polsce, m.in. do prezydentów obu krajów, premierów, parlamentów, resortów oświaty.

Tuż po Nowym Roku planowane są akcje protestacyjne. - Musimy się śpieszyć, bo reorganizacja została zapowiedziana na kwiecień - mówi wicedyrektor szkoły. Wyraża nadzieję, że sprawą zainteresują się też prezydenci obu krajów.

Rejon święciański jest rejonem wielonarodowym. Litwini stanowią tu tylko połowę mieszkańców, pozostali - to Polacy, Rosjanie, Białorusini. W Podbrodziu Polacy są najliczniejsza grupą – 44 proc. Litwini stanowią tylko około 20 proc.- To, co się dzieje w Podbrodziu jest bardzo niepokojące. Obserwujemy proces "cichej lituanizacji” - mówi prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski. - Likwidację polskich szkół, co skutkuje zanikaniem polskości, przerabialiśmy już na kowieńszczyźnie, w rejonie szyrwinckim - dodaje.

Renesans w stosunkach polsko-litewskich

Przed wojną Polacy na kowieńszczyźnie stanowili około 30 proc ludności. W 1923 roku zostały tu zakazane polskie szyldy i napisy. W kolejnych latach ograniczenia dotknęły polską prasę, szkoły i organizacje. Dzisiaj nie ma tu żadnej polskiej szkoły, a Polacy stanowią znikomy odsetek ludności.

Przed dziesięciu laty w rejonie szyrwinckim ostatnią szkołę z polskim językiem nauczania połączono ze szkołą litewską i dzisiaj w tym rejonie nie ma już żadnej placówki oświatowej z językiem polskim.

- Przeżywamy renesans w stosunkach polsko-litewskich, ale nie rzutuje to na sytuację polskiej mniejszości na Litwie - ocenia Kwiatkowski. - Na wysokich szczeblach mówi się o strategicznym partnerstwie w dziedzinie obronności, współpracy energetycznej, o wspólnym zagrożeniu ze strony Rosji, a tym czasem władze rejonowe zamykają polską szkołę - mówi prezes „Macierzy Szkolnej”.

Anna Łastowska zaznacza, że "utrata samodzielności polskiej szkoły w Podbrodziu oznacza zmniejszenie aktywności Polaków w tym mieście". - Stopniowo zanikną tu tradycje, obyczaje, a potem też język polski - prognozuje Łastowska i zastanawia się: "może o to właśnie chodzi władzom rejonu?".

Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową, liczą około 200 tys. osób i stanowią 6,6 proc. ludności kraju. Najwięcej Polaków mieszka w rejonach wileńskim i solecznickim.

PAP/PR24/kstar/dad

Polonia na Jackowie podtrzymuje tradycje przywiezione z ojczyzny

24.12.2019 12:50
Amerykańska Polonia w okresie świąt Bożego Narodzenia stara się kultywować tradycje przywiezione za ocen z ojczyzny. Są spotkania przy wigilijnym stole, tradycyjne potrawy, a także pasterki w polskich parafiach. Od dwudziestu lat w Chicago 24 grudnia organizowana jest także Wigilia dla osób samotnych i bezdomnych. Odbywa się w sali parafialnej przy Bazylice świętego Jacka. W spotkaniach co roku uczestniczy ponad 500 osób.

Śliżyki, kisiel żurawinowy czy podsyta. Tradycje i potrawy Wigilijne na Litwie

24.12.2019 15:05
24 grudnia również mieszkańcy Litwy zasiądą do kolacji wigilijnej, a wśród nich Polacy z Wileńszczyzny. Wigilia Bożego Narodzenia na Litwie jest dniem wolnym od pracy. Tradycje i obyczaje związane z tym dniem nie różnią się znacząco od naszych. Inne są natomiast niektóre dania na stole wigilijnym.

Świąteczne atrakcje w Wilnie

25.12.2019 10:39
W Święta Bożego Narodzenia w Wilnie czeka na mieszkańców miasta i turystów wiele atrakcji. Jedną z najważniejszych od lat jest pokaz animowanej opowieści wyświetlanej na murach Katedry.

Chicago: kilkaset osób uczestniczyło w 20. Wigilii dla osób samotnych

25.12.2019 15:07
Kilkaset osób uczestniczyło w 20. Wigilii dla osób samotnych i bezdomnych w Chicago. Co roku odbywa się ona na terenie polskiej parafii świętego Jacka. Organizatorem jest polonijne Polskie Radio.