Redakcja Polska

Polacy w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

24.05.2020 08:57
Polacy mieszkający w Rosji złożą dziś kwiaty w Ołońcu, gdzie urodził się rotmistrz Witold Pilecki. Będą też rozmawiać z kierownictwem miejscowego muzeum o ustanowieniu pamiątkowej tablicy i zorganizowaniu wystawy. 25 maja przypada 72. rocznica zamordowania rotmistrza. Parlament Europejski chce, aby tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Audio
  • Polacy w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Witold Pilecki podczas procesu przed stalinowskim sądem w marcu 1948 roku.
Witold Pilecki podczas procesu przed stalinowskim sądem w marcu 1948 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Organizacja polska z Republiki Karelii od dziesięciu lat zabiega o ustanowienie pamiątkowej tablicy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Jednak do dziś regionalna administracja nie wydała zgody. Przewodnicząca organizacji karelskich Polaków Natalia Kopecka powiedziała Polskiemu Radiu, że dziś jedzie do Ołońca, w którym urodził się Witold Pilecki, aby oddać hołd rotmistrzowi, a także wznowić rozmowy o upamiętnienie polskiego bohatera.

- Będziemy zabiegać, aby w miejscowym muzeum wydzielono chociaż kawałek miejsca, na zorganizowanie stałej wystawy o Witoldzie Pileckim, żebyśmy my i nasi goście mieli gdzie położyć kwiaty - wyjaśniła Natalia Kopecka. Przewodnicząca organizacji karelskiech Polaków podkreśliła, że nasi rodacy mieszkający w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i opowiadają o nim, w trakcie polonijnych spotkań.

Śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego

25 maja 1948 roku komunistyczne służby bezpieczeństwa działające w Polsce zamordowały strzałem w tył głowy rotmistrza Witolda Pileckiego. Rosyjscy historycy badający stalinowskie zbrodnie podkreślają, że w ten sam sposób, w 1940 roku sowieckie NKWD zgładziło ponad 22 tysiące polskich oficerów. Jednocześnie przypominają, że 80 lat od tamtych wydarzeń, rosyjskie władze próbują wymazywać z kart historii stalinowskie zbrodnie. 

Według byłego doradcy kremlowskiego Andrieja Iłłarionowa - działania na rzecz ustanowienia Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i biografia Witolda Pileckiego obnażają historyczne kłamstwa zarówno sowieckich, jak i współczesnych władz Rosji.

IAR/dad

"Mroki Czarnego Lasu". Wstrząsająca historia hitlerowskiej zbrodni w Stanisławowie

24.05.2020 17:00
Film "Mroki Czarnego Lasu" nie tylko opowiada o jednej z najmroczniejszych akcji ludobójstwa niemieckiego na Polakach w czasie okupacji Polski, ale również przybliża bestialstwo obu totalitarnych okupantów, jakie dotknęło wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

25.05.2020 09:00
25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze II wojny światowej.