X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

24.05.2020 08:57
Polacy mieszkający w Rosji złożą dziś kwiaty w Ołońcu, gdzie urodził się rotmistrz Witold Pilecki. Będą też rozmawiać z kierownictwem miejscowego muzeum o ustanowieniu pamiątkowej tablicy i zorganizowaniu wystawy. 25 maja przypada 72. rocznica zamordowania rotmistrza. Parlament Europejski chce, aby tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Audio
  • Polacy w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Witold Pilecki podczas procesu przed stalinowskim sądem w marcu 1948 roku.
Witold Pilecki podczas procesu przed stalinowskim sądem w marcu 1948 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Organizacja polska z Republiki Karelii od dziesięciu lat zabiega o ustanowienie pamiątkowej tablicy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Jednak do dziś regionalna administracja nie wydała zgody. Przewodnicząca organizacji karelskich Polaków Natalia Kopecka powiedziała Polskiemu Radiu, że dziś jedzie do Ołońca, w którym urodził się Witold Pilecki, aby oddać hołd rotmistrzowi, a także wznowić rozmowy o upamiętnienie polskiego bohatera.

- Będziemy zabiegać, aby w miejscowym muzeum wydzielono chociaż kawałek miejsca, na zorganizowanie stałej wystawy o Witoldzie Pileckim, żebyśmy my i nasi goście mieli gdzie położyć kwiaty - wyjaśniła Natalia Kopecka. Przewodnicząca organizacji karelskiech Polaków podkreśliła, że nasi rodacy mieszkający w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i opowiadają o nim, w trakcie polonijnych spotkań.

Śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego

25 maja 1948 roku komunistyczne służby bezpieczeństwa działające w Polsce zamordowały strzałem w tył głowy rotmistrza Witolda Pileckiego. Rosyjscy historycy badający stalinowskie zbrodnie podkreślają, że w ten sam sposób, w 1940 roku sowieckie NKWD zgładziło ponad 22 tysiące polskich oficerów. Jednocześnie przypominają, że 80 lat od tamtych wydarzeń, rosyjskie władze próbują wymazywać z kart historii stalinowskie zbrodnie. 

Według byłego doradcy kremlowskiego Andrieja Iłłarionowa - działania na rzecz ustanowienia Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i biografia Witolda Pileckiego obnażają historyczne kłamstwa zarówno sowieckich, jak i współczesnych władz Rosji.

IAR/dad

"Mroki Czarnego Lasu". Wstrząsająca historia hitlerowskiej zbrodni w Stanisławowie

24.05.2020 17:00
Film "Mroki Czarnego Lasu" nie tylko opowiada o jednej z najmroczniejszych akcji ludobójstwa niemieckiego na Polakach w czasie okupacji Polski, ale również przybliża bestialstwo obu totalitarnych okupantów, jakie dotknęło wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

25.05.2020 09:00
25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze II wojny światowej.