Redakcja Polska

Polonia we Francji i polscy dyplomaci zaangażowali się w akcję Polonia4Neighbours

27.05.2020 12:05
Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią koronawirusa, nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy we Francji. Wspierają ich polscy dyplomaci w Paryżu.
Audio
  • Akcji Polonia4Neighbours. Z Andrzejem Szydło, kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Ulice Paryża podczas pandemii koronawirusa
Ulice Paryża podczas pandemii koronawirusaPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W ramach akcji Polonia4Neighbours resort dyplomacji wspomaga projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.

Wspieranie i inspirowanie aktywności Polonii i Polaków za granicą w społecznościach lokalnych i życiu publicznym kraju zamieszkania jest jednym z zadań realizowanych w ramach Rządowego programu współpracy z naszymi Rodakami. Dlatego też MSZ – w ramach środków polonijnych - wspiera  działania oraz aktywność Polonii polegającą na samoorganizacji i solidarności społecznej w środowiskach lokalnych, które służą przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu Covid19.

Naturalnie we wszystkich przedsięwzięciach podejmowanych i realizowanych przez środowiska polskie i polonijne w miejscach zamieszania i w okresie pandemii, na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i przestrzeganie przepisów władz miejscowych.

Epidemia koronawirusa dostarczyła impulsu dla uruchomienia pomocy dla najbardziej potrzebujących w polskiej społeczności we Francji.

Między innymi, przy wsparciu Ambasady RP i Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu,  mecenas Gilles Krowicki, notariusz, delegat francuskiej Wysokiej Rady Notarialnej ds. Polski udziela darmowych i anonimowych porad prawnych wszystkim, którzy ich w tym okresie potrzebują.

Z Andrzejem Szydło, kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.