Redakcja Polska

Hiszpańska Polonia z sukcesem niesie pomoc podczas pandemii

03.07.2020 14:50
Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, wielu mieszkających w tym kraju Polaków straciło pracę i środki do życia. Pomagało im Stowarzyszenie "Dom Polski w Getafe", które pod Madrytem prowadziło akcje pomocowe dla rodaków w trudnej sytuacji życiowej.
Audio
  • Z Andrzejem Janeczką, prezesem Stowarzyszenia "Dom Polski w Getafe", rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Kobieta robiąca zakupy w Madrycie. Zdjęcie ilustracyjne
Kobieta robiąca zakupy w Madrycie. Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

Przy "Domu Polskim" działa Biuro Porad Prawnych i Psychologicznych, stowarzyszenie nawiązało współpracę z hiszpańskim Bankiem Żywności, a także szyło maseczki i odzież ochronną dla domów seniora - poinformował prezes organizacji Andrzej Janeczko.

- Informujemy Polaków, którzy stracili pracę, o przysługujących im świadczeniach socjalnych, takich jak zasiłki, dopłaty do wynajmu mieszkania czy ulgi w opłatach za wodę i elektryczność - powiedział prezes Janeczko. - Wiele świadczeń jest nowych, wprowadzanych ostatnimi decyzjami rządu, w związku z czym nie wszyscy o nich wiedzą. My informujemy te osoby i, jeżeli spełniają wymagane kryteria, kierujemy je do pracowników socjalnych w urzędach administracji państwowej, którzy pomagają w załatwianiu formalności - zaznaczył prezes organizacji.

Bezpłatne porady prawne i psychologiczne

Wszystkie porady, zarówno prawne, jak i psychologiczne, są całkowicie bezpłatne w stanie zagrożenia epidemicznego - podkreślił prezes Janeczko. Pracownicy "Domu Polskiego" udzielają ich przez telefon lub drogą elektroniczną.

Andrzej Janeczko ocenił, że hiszpański system socjalny jest obecnie "przeciążony" i "niewydolny". W związku z tym stowarzyszenie nawiązało współpracę z hiszpańskim Bankiem Żywności, wspierającym osoby bezrobotne, rodziny wielodzietne i inne, które straciły źródło dochodów i znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Polskie rodziny korzystają z pomocy

Od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, ponad 100 polskich rodzin z okolicy Madrytu i Toledo skorzystało z tej formy pomocy - powiedział szef polonijnej organizacji.

Andrzej Janeczko poinformował, że kierowane przez niego stowarzyszenie dwa razy w miesiącu otrzymuje od Banku owoce i warzywa i raz w miesiącu podstawowe produkty spożywcze, które rozwozi wśród potrzebujących. - Zapewniamy logistykę - towar rozwozimy prywatnymi busami, a także dajemy z naszej strony 300 godzin wolontariatu miesięcznie - podkreślił.

- Dostarczyliśmy ponad 4 tys. kg żywności dla polskich rodzin, które z powodu pandemii znalazły się bez środków do życia - dodał. - Oprócz tego stowarzyszenie prowadziło akcję szycia maseczek i odzieży ochronnej, którą rozwoziło do domów seniora, gdzie jest ona potrzebna - powiedział Andrzej Janeczko.

Działania hiszpańskiej Polonii, jak i Polonii na całym świecie, wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które uruchomiło akcję #Polonia4Neighbours, w ramach której wspomagało projekty oraz aktywność Polonii. Wspierało je finansowo oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.

Niedawno Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów, zaangażowanymi w działania pomocowe w ramach akcji MSZ Polonia4Neigbours.

- Dziękuję w imieniu polskiego rządu i polskiej dyplomacji za zaangażowanie i aktywny udział w niesieniu pomocy osobom potrzebującym w walce z pandemią - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. -Te niezwykle pozytywne działania Polaków za granicą pozwalają budować dobre relacje w lokalnych społecznościach, a przez to umacniać również stosunki bilateralne, jakie Polska rozwija z krajami zamieszkania Polonii - dodał wiceminister.

- Jest to akcja, która bardzo uaktywniła środowiska polonijne, pokazała, że Polonia to ogromna siła. Siła, świadcząca o tym, że Polacy mają gen solidarności, że są gotowi do niesienia pomocy i współdziałania -powiedziała Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

Z Andrzejem Janeczką, prezesem Stowarzyszenia "Dom Polski w Getafe" rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.


Źródło: PAP/MSZ/PRdZ/ho