X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Hiszpańska Polonia z sukcesem niesie pomoc podczas pandemii

03.07.2020 14:50
Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, wielu mieszkających w tym kraju Polaków straciło pracę i środki do życia. Pomagało im Stowarzyszenie "Dom Polski w Getafe", które pod Madrytem prowadziło akcje pomocowe dla rodaków w trudnej sytuacji życiowej.
Audio
  • Z Andrzejem Janeczką, prezesem Stowarzyszenia "Dom Polski w Getafe", rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Kobieta robiąca zakupy w Madrycie. Zdjęcie ilustracyjne
Kobieta robiąca zakupy w Madrycie. Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

Przy "Domu Polskim" działa Biuro Porad Prawnych i Psychologicznych, stowarzyszenie nawiązało współpracę z hiszpańskim Bankiem Żywności, a także szyło maseczki i odzież ochronną dla domów seniora - poinformował prezes organizacji Andrzej Janeczko.

- Informujemy Polaków, którzy stracili pracę, o przysługujących im świadczeniach socjalnych, takich jak zasiłki, dopłaty do wynajmu mieszkania czy ulgi w opłatach za wodę i elektryczność - powiedział prezes Janeczko. - Wiele świadczeń jest nowych, wprowadzanych ostatnimi decyzjami rządu, w związku z czym nie wszyscy o nich wiedzą. My informujemy te osoby i, jeżeli spełniają wymagane kryteria, kierujemy je do pracowników socjalnych w urzędach administracji państwowej, którzy pomagają w załatwianiu formalności - zaznaczył prezes organizacji.

Bezpłatne porady prawne i psychologiczne

Wszystkie porady, zarówno prawne, jak i psychologiczne, są całkowicie bezpłatne w stanie zagrożenia epidemicznego - podkreślił prezes Janeczko. Pracownicy "Domu Polskiego" udzielają ich przez telefon lub drogą elektroniczną.

Andrzej Janeczko ocenił, że hiszpański system socjalny jest obecnie "przeciążony" i "niewydolny". W związku z tym stowarzyszenie nawiązało współpracę z hiszpańskim Bankiem Żywności, wspierającym osoby bezrobotne, rodziny wielodzietne i inne, które straciły źródło dochodów i znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Polskie rodziny korzystają z pomocy

Od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, ponad 100 polskich rodzin z okolicy Madrytu i Toledo skorzystało z tej formy pomocy - powiedział szef polonijnej organizacji.

Andrzej Janeczko poinformował, że kierowane przez niego stowarzyszenie dwa razy w miesiącu otrzymuje od Banku owoce i warzywa i raz w miesiącu podstawowe produkty spożywcze, które rozwozi wśród potrzebujących. - Zapewniamy logistykę - towar rozwozimy prywatnymi busami, a także dajemy z naszej strony 300 godzin wolontariatu miesięcznie - podkreślił.

- Dostarczyliśmy ponad 4 tys. kg żywności dla polskich rodzin, które z powodu pandemii znalazły się bez środków do życia - dodał. - Oprócz tego stowarzyszenie prowadziło akcję szycia maseczek i odzieży ochronnej, którą rozwoziło do domów seniora, gdzie jest ona potrzebna - powiedział Andrzej Janeczko.

Działania hiszpańskiej Polonii, jak i Polonii na całym świecie, wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które uruchomiło akcję #Polonia4Neighbours, w ramach której wspomagało projekty oraz aktywność Polonii. Wspierało je finansowo oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych.

Niedawno Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ oraz Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Polonii z czterech kontynentów, zaangażowanymi w działania pomocowe w ramach akcji MSZ Polonia4Neigbours.

- Dziękuję w imieniu polskiego rządu i polskiej dyplomacji za zaangażowanie i aktywny udział w niesieniu pomocy osobom potrzebującym w walce z pandemią - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. -Te niezwykle pozytywne działania Polaków za granicą pozwalają budować dobre relacje w lokalnych społecznościach, a przez to umacniać również stosunki bilateralne, jakie Polska rozwija z krajami zamieszkania Polonii - dodał wiceminister.

- Jest to akcja, która bardzo uaktywniła środowiska polonijne, pokazała, że Polonia to ogromna siła. Siła, świadcząca o tym, że Polacy mają gen solidarności, że są gotowi do niesienia pomocy i współdziałania -powiedziała Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

Z Andrzejem Janeczką, prezesem Stowarzyszenia "Dom Polski w Getafe" rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.


Źródło: PAP/MSZ/PRdZ/ho