X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy w Rosji wspominają czasy, gdy na Boże Narodzenie siadało się do pustego stołu

26.12.2020 13:43
Polacy mieszkający w Rosji nie zawsze w atmosferze radości spędzali Święta Bożego Narodzenia. W wielu rodzinach martwiono się o los aresztowanych i często śpiewano kolędy przy pustym stole.
Audio
  • Polacy mieszkający w Rosji nie zawsze w atmosferze radości spędzali Święta Bożego Narodzenia. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Wigilijny opłatek
Wigilijny opłatekPAP/DAREK DELMANOWICZ

We wsi Wierszyna na Syberii zachowały się listy polskich emigrantów, którzy dotarli w do obwodu irkuckiego w 1910 r. Jak wspomina spokrewniona z rodzinami Figurów i Wiżentasów - Ewelina Wiżentas, dla jej pradziadków pierwsze Święta Bożego Narodzenia na Syberii nie były radosne. - Mieszkali w ziemiankach, marzli od ponad czterdziestostopniowych mrozów, a żywili się tym, co dał im las - opowiada mieszkanka Wierszyny.

Z opowiadań potomków syberyjskich zesłańców i emigrantów wynika, że najtrudniejszy był okres Związku Radzieckiego, gdy nie tylko bieda, ale również prześladowania na tle narodowościowym, religijnym i politycznym nie pozwalały na radosne spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. Współczesna Polonia rosyjska wraca do tradycji, ucząc się języka i polskich zwyczajów.

IAR/dad

Ukraina: mniejszość polska w Kijowie świętuje Boże Narodzenie

25.12.2020 13:31
Mniejszość polska w ukraińskiej stolicy świętuje Boże Narodzenie. W tym roku część obchodów przeniosła się do internetu z powodu pandemii koronawirusa.

Święta Bożego Narodzenia z ograniczeniami na Litwie

25.12.2020 13:42
Tegoroczne święta na Litwie są nieco inne, gdyż wśród ograniczeń związanych z pandemią, litewskie władze wprowadziły zakaz przemieszczania się. Z tego powodu spotkania rodzinne są zdecydowanie utrudnione.

Polska Ambasada w Wlk. Brytanii: kierowcy na granicy otrzymają bezpłatny test na COVID-19

26.12.2020 11:25
Kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, którzy stoją na granicy w porcie Dover, otrzymają bezpłatny test na COVID-19 - informuje na twitterze polska ambasada w Wielkiej Brytanii. We wpisie powołuje się na brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju. Kierowcy samochodów dostawczych z negatywnym wynikiem testu będą mogli przekroczyć granicę. Ci, którzy uzyskają pozytywny wynik testu na koronawirusa, nie będą musieli pokryć kosztów związanych z odbyciem kwarantanny w hotelu w Rochester - informuje ambasada w Wielkiej Brytanii.